Notowania

spready
26.07.2011 07:11

Projekt ustawy dotyczącej spreadów trafi do komisji finansów

Partie osiągną ostateczne porozumienie?

Podziel się
Dodaj komentarz
(philipp4225/iStockphoto)

Projekt ustawy dotyczącej spreadów walutowych, uzgodniony przez PO, PSL i SLD, trafi dziś do sejmowej komisji finansów. Poprawki do niego ma zgłosić wtedy PiS. Wczoraj projektem zajęła się podkomisja finansów.

Wspólny projekt ustawy przewiduje, że kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - bezpośrednio walutą kupioną np. w kantorze lub innym banku, w którym kosztuje ona mniej. Bank nie mógłby żądać w takim przypadku dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy, jak to się dzieje obecnie. Zmiany miałyby objąć nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/platforma;wcale;nie;chce;pomoc;kredytobiorcom,189,0,880317.html) Platforma wcale nie chce pomóc kredytobiorcom
- _ To jest możliwe. Wczoraj było posiedzenie podkomisji. Być może już dzisiaj na komisji finansów będzie sprawozdanie. Wtedy pomysł trafi na obrady Sejmu i 29 lipca moglibyśmy go przegłosować _ - powiedział w rozmowie z Money.pl poseł PO Sławomir Neumann.

Podczas posiedzenia podkomisji z projektu ustawy o spreadach walutowych usunięto zapisy dotyczące m.in. możliwości przewalutowania kredytu walutowego co pół roku, oraz wyliczania rat kredytu po sztywnym kursie Narodowego Banku Polskiego.

Duże kontrowersje wzbudził też zapis dotyczący kredytów walutowych już udzielonych i spłacanych. Posłowie chcą, aby nowelizacja odnosiła się również do tych kredytów, które nie zostały jeszcze całkowicie spłacone - w tej części, która pozostała do spłacenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t150911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;wie;juz;jak;ulzyc;zadluzonym;w;walutach,26,0,872218.html) Rząd wie już jak ulżyć zadłużonym w walutach
Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział podczas posiedzenia podkomisji, że jakiekolwiek ingerowanie przez ustawodawcę, w taki czy inny sposób, w trwające umowy dotyczące kredytów walutowych jest całkowitym ich zaburzeniem. -_ Ingerując w nie trzeba mieć jasność, że trudno będzie powiedzieć o jakiejkolwiek instytucji finansowej, której to dotknie, że my wiemy, co w tej instytucji po paru dniach, miesiącach czy latach się dzieje - mówił Pietraszkiewicz. _

_ - Jeżeli zmieniamy wieloletnie umowy, a mówimy o rynku, który obejmuje sto kilkadziesiąt miliardów złotych, to Polska i polskie banki stracą wiarygodność w obrocie finansowym. Konsekwencje tego są bardzo duże _ - dodał.

Sławomir Neumann powiedział natomiast, że celem tej ustawy nie jest _ zrujnowanie _ systemu bankowego, ale - jak mówił - nie może być tak dalej, by _ człowiek był jak chłop pańszczyźniany przywiązany do jednego banku i tylko tam tego franka musiał kupować _. _ Taki kompromis próbujemy tu znaleźć _ - powiedział Neumann.

Dziś poprawki do projektu ustawy ma zgłosić PiS - zapowiedział na posiedzeniu podkomisji poseł Jarosław Stawiarski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97470.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/sld;przedstawil;propozycje;dotyczace;spreadow,232,0,871400.html) SLD ma sposób na drogiego franka Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje zmianę spreadów, które banki ustalają dla osób spłacających kredyty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t150878.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/pis;chwali;sie;recepta;na;szalejacy;kurs;franka,107,0,872043.html) PiS chwali się receptą na szalejący kurs franka Politycy partii podkreślają, że ich rozwiązania nie obciążają podatników, którzy nie mają kredytów w tej walucie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t131260.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/po;chce;pomoc;zapozyczonym;we;frankach;pis;tym;w;zlotowkach,89,0,857689.html) PO chce pomóc zapożyczonym we frankach. PiS tym w złotówkach Poseł Sławomir Neumann zapowiada ustawowe ograniczenie spreadów.
Tagi: spready, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz