Notowania

afera hazardowa
12.11.2009 19:21

Projekt ustawy hazardowej trafił do Sejmu

Przez parlament nowe zapisy mogą przejść w ekspresowym tempie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

MarszałekBronisław Komorowskijuż dwa dni temu zapowiadał możliwość przeprowadzenia wszystkich trzech czytań na jednym posiedzeniu.

Rządowy projekt wprowadza m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami, zakaz wideoloterii, podwyższenie podatków w branży hazardowej, delegalizację _ twardego _ hazardu. Rząd przyjął projekt we wtorek. Tego samego dnia premierDonald Tusk, po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, powiedział że ma nadzieję, iż prace w Sejmie i Senacie przebiegną tak, że prezydent otrzyma ustawę do podpisu przed końcem listopada.

Premier chciałby, aby prace nad ustawą zakończyły się w parlamencie do końca przyszłego tygodnia. Wtedy - jak mówił - ustawa mogłaby trafić do Lecha Kaczyńskiego już w następną sobotę.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek, 17 listopada. Marszałek Komorowski mówił we wtorek, że możliwe jest przeprowadzenie wszystkich trzech czytań na jednym posiedzeniu. Dodał, że jeśli w trakcie prac pojawiłyby się poprawki, to wtedy można byłoby przedłużyć posiedzenie do soboty - 21 listopada.

[

Legalizacja e-hazardu dałaby fiskusowi 350 mln zł ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/legalizacja;e-hazardu;dalaby;fiskusowi;350;mln;zl,137,0,550793.html )
Zgłoszenia poprawek do rządowego projektu nie wyklucza PiS. Decyzja w tej sprawie zależy od wyników piątkowego spotkania posłów PiS z Komisji Finansów Publicznych z przedstawicielami rządu. Rzecznik klubu parlamentarnego PiSMariusz Błaszczakzapowiedział, że poprawki zostaną złożone, jeśli rząd nie wyjaśni wątpliwości jego klubu dotyczących projektu.

Wątpliwości te dotyczą m.in. wzrostu liczby automatów dostępnych w kasynach z 30 do 70, ponadto PiS chce otrzymać dokładną informację, ile firm i na jaki okres otrzyma koncesje na prowadzenie działalności, która pozwala na czerpanie zysków z automatów.

Projekt tzw. ustawy hazardowej zakłada m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych, nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii.

Zgodnie z projektem jedno kasyno będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa. Określono, że w kasynie może być zainstalowane maksimum 70 automatów do gier. Wprowadzony ma być też zakaz udziału w grach osób poniżej 18. roku życia.
Zgodnie z rządową propozycją, hazard będzie można uprawiać jedynie w ośrodkach gier (kasynach, salonach gry bingo) i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Z listy znikną punkty gier, w których dziś można grać na automatach o niskich wygranych. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane.

Kapitał spółki ubiegającej się o koncesję na prowadzenie kasyna ma wynieść 4 mln zł. W przypadku salonu gry bingo pieniężnego i zakładów wzajemnych - 2 mln zł. Koncesja na prowadzenie kasyna będzie udzielana na 6 lat w drodze decyzji i nie będą do niej miały zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podwyższone zostaną także podatki od gier. Stawka dla loterii fantowej i gry w bingo fantowe wyniesie 10 proc. Dla loterii pieniężnej - 15 proc. Stawka podatku od gry liczbowej i zakładów wzajemnych na współzawodnictwo zwierząt wyniesie 20 proc., a od bingo pieniężnego, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera turniejowego - 25 proc. Najwyższa stawka, 50 proc., będzie dotyczyć gry cylindrycznej (ruletki), gry w kości i karty, gry na automacie i pozostałych zakładów wzajemnych.

Raport Money.pl
*Tusk zdecydował: Walczymy z hazardem * Rząd postawił sobie dwa zadania. Chce ukrócić nielegalny hazard i skutecznie opodatkować legalne rozgrywki. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: afera hazardowa, mariusz błaszczak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz