Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o cudzoziemcach. Polski rynek będzie bardziej otwarty?

0
Podziel się:

Projekt przygotowało MSW. Zawiera on pakiet rozwiązań wprowadzających ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz tych, którzy chcieliby zalegalizować swój pobyt.

Projekt ustawy o cudzoziemcach. Polski rynek będzie bardziej otwarty?
(Leszek Kotarba/East News)

Dzisiaj Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy o cudzoziemcach. Prace nad nim zakończyła specjalnie powołana podkomisja. Posłowie uwzględnili większość postulatów, które zgłaszały organizacje pozarządowe zaangażowane w pomoc cudzoziemcom.

Projekt przygotowało MSW. Zawiera on pakiet rozwiązań wprowadzających ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz tych, którzy chcieliby zalegalizować swój pobyt. Dostosowuje też polskie prawo do 14 dyrektyw Unii Europejskiej.

W pracach podkomisji aktywny udział brali przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z cudzoziemcami i udzielających im pomocy prawnej, m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Z przebiegu prac zadowolony jest Adam Chmura ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

_ - 85-90 proc. naszych uwag zostało uwzględnionych, część w pełnym wymiarze, niektóre tylko częściowo, części nie udało się przeprowadzić. - Generalnie jesteśmy zadowoleni z otwartości posłów i strony rządowej na nasze propozycje i naszą argumentację _ - powiedział.

W jego ocenie jedna z najważniejszych spraw, którą udało się przeforsować, to kwestia prawa do pozostania w Polsce, po złożeniu przez cudzoziemca skargi do sądu administracyjnego na decyzję w sprawie zobowiązania do powrotu.

_ - Generalnie zasada jest taka, że złożenie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji, jednak naszym zdaniem jest zasadne, by cudzoziemcy nie byli wydalani przed rozpatrzeniem wniosku, ponieważ w wypadku, gdy sąd uwzględni skargę, cudzoziemca nie będzie już w Polsce i nie będzie mógł skorzystać z przyznanej przez sąd ochrony _ - mówił Chmura.

Rząd oraz posłowie przychylili się do tego postulatu i obecnie projekt zakłada, że po złożeniu skargi wraz z wnioskiem o wstrzymanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu, decyzja ta nie będzie mogła zostać wykonana. _ To gwarantuje cudzoziemcom realne prawo do sądu. Wyłączeni spod działania tego przepisu będą tylko ci cudzoziemcy, których dalszy pobyt stwarzałby zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, obronności, porządku publicznego _ - powiedział Chmura.

Jak podkreślił, nie udało się przekonać posłów i rządu do całkowitego zakazu detencji dzieci. Zakaz ten dotyczy tylko dzieci poniżej 15 lat. Udało się jednak wpisać do projektu klauzulę dobra dziecko jako przesłanki, którą sąd powinien uwzględniać, orzekając o umieszczeniu małoletniego bez opieki albo rodziny z dziećmi w strzeżonym ośrodku.

Nie udało się też wprowadzić tzw. stałego mechanizmu regularyzacyjnego dla osób, które z jakichś przyczyn nie mają pozwolenia na pobyt w Polsce. _ - Chodziło nam o zapewnienie możliwości legalizacji pobytu osobom, których pobyt stał się z jakichś przyczyn nieudokumentowany, które jednak potrafiły dla siebie znaleźć podstawy do pozostania w Polsce - np. pracę, studia, więzi rodzinne. Rozwiązanie to sprawiłoby, że nie musielibyśmy co kilka lat stosować rozwiązań specjalnych, czyli ustaw abolicyjnych. Argumentami przeciwko temu były m.in. negatywne doświadczenia z okresu ostatniej abolicji, kiedy mieliśmy do czynienia z problemem tzw. turystyki abolicyjnej _ - powiedział Chmura.

Kolejnym rozwiązaniem, do którego nie udało się przekonać, była kwestia udzielania zezwolenia na pobyt stały wszystkim dzieciom cudzoziemców, którzy takie zezwolenie uzyskali, czyli zagwarantowania im takiego samego statusu prawnego, jaki mają ich rodzice. Dzieci w większości przypadków - jeśli nie urodziły się w Polsce albo po uzyskaniu przez rodziców zezwolenia na pobyt stały - będą mogły uzyskać tylko zezwolenie na pobyt czasowy.

Z dotychczasowych prac nad projektem zadowolony jest Urząd do Spraw Cudzoziemców. _ - Praca w komisji była bardzo owocna, a zaproponowane przez nią poprawki przybrały kierunek zgodny z punktem widzenia UdSC _ - powiedziała rzeczniczka urzędu Ewa Piechota.

Dodała, że UdSC pracuje nad kampanią informującą cudzoziemców o nowych uprawnieniach. - _ Przewidujemy m.in. współpracę z organizacjami pozarządowymi, stworzenie dedykowanej strony internetowej, spotów radiowych i telewizyjnych, a także przygotowanie prostych i czytelnych materiałów informacyjnych (ulotek, broszur, plakatów) _ - powiedziała Piechota.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersje w sprawie leczenia zbrodniarzy Nawiązał on do tego, że prace nad przepisami podjęto wobec zbliżających się terminów zakończenia wyroków 25 lat więzienia odbywanych przez seryjnych zabójców
Kaczyński chce zmian w prawie. "By rząd nie naruszał demokracji" Prezes PiS domaga się przestrzegania _ europejskich standardów _ w referendach. _ Już wkrótce pęknie system pogardy _.
Ustawa o opłatach interchange w Sejmie Nie pomogły negocjacje, będzie nakaz. Dziś drugie czytanie zmiany ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja reguluje stawkę opłaty pobieranej przez banki przy płaceniu kartami płatniczymi.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)