Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokurator jednak prześwietli Sikorskiego. Za "kilometrówki"

1
Podziel się:

Według Prokuratora Generalnego, decyzja sprzed roku, o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, była przedwczesna.

Prokurator jednak prześwietli Sikorskiego. Za "kilometrówki"
(Andrzej Hulimka/Reporter)

Będzie nowe śledztwo w sprawie _ kilometrówki _ Radosława Sikorskiego - dowiaduje się nieoficjalnie Radio Zet. Prokurator Generalny Andrzej Seremet wyśle dziś do Prokuratury Okręgowej w Warszawie analizę dotyczącą śledztwa w tej sprawie.

Według Seremeta decyzja prokuratury sprzed roku, o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, była przedwczesna.

Seremet uważa, że prokuratorzy zbadali sprawę jedynie pod kątem ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Sikorskiego, a powinni także sprawdzić czy przy rozliczaniu kilometrówki nie doszło do oszustwa.

Sam Prokurator Generalny nie może nakazać niezależnym prokuratorom by Ci wznowili postępowanie, to jedynie sugestia, sprawa się jednak rozwiązuje - bo jak mówiliśmy w zeszłym tygodniu jako pierwsi w Radiu Zet - są kolejne zawiadomienia dotyczące przejazdów Marszałka Sejmu. W tej chwili prokuratura prowadzi w związku z nimi postępowanie wyjaśniające.

Dokumenty dotyczące podróży Radosława Sikorskiego jako szefa MSZ powinny zostać odtajnione - uważa PiS. Politycy tej partii zaapelowali w tej sprawie do samego Sikorskiego. Wskazali również, że głos powinien zabrać prokurator generalny Andrzej Seremet.

Politycy PiS podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie powoływali się na publikację _ Faktu _. Dziennik napisał w piątek, że prywatny Nissan Qashqai należący od lutego 2010 roku do Radosława Sikorskiego i jego żony Anny Applebaum podczas ostatniego przeglądu gwarancyjnego miał na liczniku zaledwie 30 083 km. Tymczasem Sikorski utrzymuje, że prywatnym autem - w celach poselskich - przejechał aż 90 tys. km - wskazuje dziennik.

_ - Wzywamy pana marszałka Radosława Sikorskiego - a więc drugą osobę w państwie - by przedstawił informacje, by się wytłumaczył z tego, co podaje dzisiejsza gazeta, jakimi samochodem podróżował w celach służbowych, w jakich spotkaniach brał udział _ - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Do publikacji _ Faktu _ Sikorski odniósł się w piątek na twitterze - napisał, że od 2007 roku miał kilka samochodów - VW Phaeton, Jeep Liberty, Nissan Qashqai i VW Golf. _ Przebieg na VW Golf grubo ponad 100000 km. Pozywam fakt.pl _ - napisał marszałek Sejmu.

Błaszczak pytany o zapowiedź pozwu, odparł: _ Jeśli będzie taki pozew, to pewnie gazeta będzie odpowiadać, ale nam zależy na tym, by ten, który jest sędzią w sprawie posłów był bez skazy i okazuje się, że unika odpowiedzi na najprostsze pytania. Jeśli miał kilka samochodów - dobrze - to trzeba wykazać, że posługiwał się tymi samochodami _.

Według szefa klubu PiS, w sprawie Sikorskiego należy zbadać dokumenty BOR, które - jak mówił - _ są wciąż tajne, a nie powinny _, a także zbadać kalendarz ówczesnego ministra spraw zagranicznych oraz dokumenty z biura posła. _ Proste? Proste. Dlaczego to wszystko nie zostało opublikowane? _ - pytał Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że pomimo apeli PiS szefowa MSW Teresa Piotrowska nie odtajniła dokumentów BOR. _ A więc rząd koalicji PO-PSL ukrywa dokumenty w tej sprawie. Również nie odzywa się pani premier Ewa Kopacz, która jest przełożoną Radosława Sikorskiego, przewodniczącą PO, a więc mamy do czynienia ze zmową milczenia _ - oświadczył.

Polityk PiS nawiązał też do czwartkowych słów Sikorskiego, który w TVN24 mówił, że na 460 posłów jest 391-szy, jeśli chodzi o sumy rozliczeń paliwowych. _ Nie, to nie jest tak. Pan minister Sikorski jest pierwszym, bo jemu przysługiwała i wciąż przysługuje ochrona Biura Ochrony Rządu. Spośród wicepremierów, premiera, marszałka Sejmu, ministrów tylko Radosław Sikorski brał pieniądze z kasy sejmowej na przejazdy samochodem prywatnym do celów służbowych _ powiedział.

_ - Pan minister Sikorski wczoraj w jednej z audycji telewizyjnych wymieniał miejscowości, w których uczestniczył w spotkaniach, tymczasem na twitterze pojawiły się zdjęcia pokazujące ludzi, którzy wyglądają na to, że są oficerami Biura Ochrony Rządu w jego towarzystwie _ - wskazywał.

Zapowiedział też, że złoży do marszałka Sejmu pismo z propozycją zmian w przepisach regulujących rozliczanie kilometrówek. Jak mówił, posłowie powinni - tak jak w firmach - zaznaczać miejsce, z którego wyjeżdżają i do którego przyjeżdżają, a załącznikiem do takiego oświadczenia powinny być faktury za zakupione paliwo. W przepisach należy również przesądzić, iż osoby, które mają ochronę BOR, nie mogą korzystać z finansowania przez Kancelarię Sejmu przejazdów służbowych samochodem prywatnym - wskazywał.

Inny poseł PiS Bartosz Kownacki podkreślał, że poseł, który nie przejechał zadeklarowanych kilometrów, popełnia przestępstwo oszustwa określone w Kodeksie karnym. Podkreślił, że PiS domaga się od początku tygodnia od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by zabrał głos w sprawie Sikorskiego, gdyż dotyczy to _ drugiej najważniejszej osoby w państwie _.

W poniedziałek _ Wprost _ napisał, że Sikorski - jeszcze jako minister spraw zagranicznych - a także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann pobierali z kancelarii Sejmu pieniądze jako zwrot kosztów za używanie prywatnych aut do poselskich wyjazdów. W przypadku Sikorskiego - zaznacza tygodnik - działo się tak, choć jako szef MSZ miał do dyspozycji samochód służbowy i ochronę BOR.

We wtorek Sikorski mówił, że wykorzystywał jedną trzecią limitu kilometrowego przeznaczonego na podróże krajowe posła. _ Jak państwo posłowie pewnie zaświadczą - limit kilometrowy na podróże krajowe w Sejmie jest niewysoki, łatwo go przekroczyć _ - podkreślał.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS wypowiedział wojnę marszałkowi Zarzucają marszałkowi wyłudzenie publicznych pieniędzy, a on odpowiada: _ desperackie odwracanie kota ogonem _.
Błaszczak: Premier nabrała wody w usta Szef klubu PiS ponowił apel do szefowej MSW ws. odtajnienia dokumentów dotyczących podróży Radosława Sikorskiego.
Będzie reforma rozliczeń podróży służbowych posłów? Sikorski zabrał głos Marszałek Sejmu nie odniósł się bezpośrednio do zarzutów kierowanych w stosunku do jego osoby.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Johnny Manero
4 miesiące temu
GDZIE???? .....syny wszystkie komentarze???,,