Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Włosi chcą ograniczenia produkcji Prosecco. "Tylko w określonych regionach"

Włosi chcą ograniczenia produkcji Prosecco. "Tylko w określonych regionach"

Lekkie, musujące wino stało się żyłą złota. Rocznie we Włoszech 14 tys. winnic produkuje 550 mln butelek tego trunku. Zdaniem lokalnych władz sytuacja wymyka się spod kontroli.

Wartość produkcji Prosecco ocenia się na 2,5 mld euro rocznie. W ciągu ostatnich 10 lat popularność tego wina gwałtownie wzrosła - zauważa włoski dziennik "La Repubblica".

Oryginalne Prosecco można produkować tylko w regionach: Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska, w okolicach miejscowości Conegliano, Valdobbiadene i Asolo.

Ogromna popularność musującego wina sprawia, że każdy kawałek terenu w tych regionach przerabia się na winnice. Cena 1 hektara ziemi w regionie Valdobbiadene wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat do 1 miliona euro.

Czytaj też: Rośnie popularność lekkich win musujących. To coraz częstszy wybór kobiet

Zdaniem lokalnych władz boom na Prosecco może doprowadzić do degradacji biologicznej regionów, w których produkuje się wino, chaosu na rynku i obniżenia jakości produktu.

Znane są już przypadki, w których producenci wyrywali z korzeniami winogrona odmiany glera uprawiane np. na Sycylii po czym przesadzali je do winnic w regionach umożliwiających produkcję Prosecco. Pod nowe winnice wycina się lasy, sady, czy likwiduje inne uprawy.

- Ktokolwiek sadzi glerę w nadziei, że kiedyś będzie mógł robić Prosecco, niech przestanie się łudzić - ostrzegł wiceminister rolnictwa Włoch Franco Manzato, cytowany przez "La Repubblica". - Produkcja jest ściśle związana z wyznaczonym terenem, a w przyszłości będzie ograniczona.

Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem


 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

alkohol, włochy, prosecco
Czytaj także
Polecane galerie
Sobiepan
2018-08-21 05:16
A mówią że jest wolny rynek, hehehe, no ale tylko mówią, hehehe, chociaż ja tego badziewia nie piję, bo szkodzi zdrowiu
Sobiepan
2018-08-21 05:15
A mówią że jest wolny rynek, hehehe, no ale tylko mówią, hehehechociaż ja tego badziewia nie piję, bo szkodzi zdrowiu
BMF
2018-08-19 21:52
I CO TERAZ BEDZIE????!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (10)