Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Protest pracowników sądów. "Większość spraw jest odwoływanych"

10
Podziel się:

Na 277 zatrudnionych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu nieobecnych jest 161 osób. W całej Polsce trwają protesty pracowników sądów, którzy domagają się podwyżek. Poniedziałkowe rozprawy są masowo odwoływane.

Świadkowie, którzy się stawiają w sądach, otrzymują zwrot kosztów i utraconego zarobku.
Świadkowie, którzy się stawiają w sądach, otrzymują zwrot kosztów i utraconego zarobku. (Krzysztof Zatycki/FORUM)

"Potwierdzamy, że część, przeważnie większość sesji jest odwoływanych, przy czym sytuacja w poszczególnych sądach okręgu jest zróżnicowana - są wydziały w których jest tylko kierownik ale i są wydziały w których jest kilku pracowników" - informuje biuro rzecznika Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Jak zapewnia wrocławski sąd, kierownicy wydziałów "w miarę możliwości próbują zapewnić obsługę sesji, a w szczególności obsługę w sprawach najpilniejszych, np. aresztowych oraz udzielać informacji, także telefonicznie".

Dokładniejsze dane o absencji pracowników w okręgu wrocławskim mają zostać podane w poniedziałek o 15:30 po przesłaniu informacji przez sądy rejonowe. W samym Sądzie ądzie Okręgowym we Wrocławiu nieobecnych jest 161 osób na 277 zatrudnionych.

Zobacz także: Sądy pracy są zasypane wnioskami. Mediacje sposobem

Protestujących urzędników wsparli sędziowie wrocławskiego Sądu Apelacyjnego specjalnej uchwale z 6 grudnia. "Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu popiera postulaty płacowe pracowników sądów powszechnych" - napisano.

"Funkcjonowanie sądów i wykonywanie zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości i ochrony prawnej byłoby niemożliwe bez pracowników sekretariatów, asystentów, pracowników pionów administracyjnych i technicznych. Ich codzienna praca i zaangażowanie nie tylko wpływa na szybkość i sprawność postępowań, ale także kształtuje obraz wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie" - napisano w uchwale zebrania sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Sędziowie wrocławskiej apelacji uznali za niezbędne wypracowanie takiego modelu wynagradzania pracowników sądów, by na przyszłość zapewniał on stały wzrost płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
szmidzior
6 lat temu
Zabrać referendarzom. Mało robią - dużo zarabiają. Chodzą do roboty jak chcą albo i nie chcą - to zależy jak im się wstanie.
byrcyn
6 lat temu
W ramach wyrównywanie nierówności społecznych proponowane są podwyżki; dla sędziów, prokuratorów - 3 tys., dla kadry kierowniczej sekretariatów - 1500 tys., dla podstawowych pracowników - 200 zł. Pozdrawiam rządzących V
aza
6 lat temu
mnie to wsio rawno, bo polskie sądy i tak praktycznie nie działają, 3 lata temu zgłosiłem oszustwo i do dzisiaj nie ma rozstrzygnięcia !
Prokur
6 lat temu
Jeszcze im malo?????
nbv
6 lat temu
Najlepiej to dać protokolantowi 1 000 zł podwyżki a asesorom, sędziom po 3 000. Do tego nauczycielom po min. 1 500 bo każdy z nich przecież tyra jak przy łopacie .... O lekarzach nie wspominam :-) Mało w/w już teraz nie zarabiają. A jak wam tak źle to zawsze pracę można zmienić.