Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest celników. Końca nie widać

0
Podziel się:

Dziś mija kolejny dzień protestu celników, którzy domagają się włączenia ich do systemu emerytalnego na warunkach podobnych do innych służb mundurowych.

Protest celników. Końca nie widać
(Leszek Kotarba/East News)

Celnicy będą protestować do skutku, bo nadal nie ma dialogu - poinformowały związki zawodowe. Dziś mija kolejny dzień protestu celników, którzy domagają się włączenia ich do systemu emerytalnego na warunkach podobnych do innych służb mundurowych.

Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego Celnicy PL poinformował, że strona rządowa nadal nie przychyliła się do postulatów celników. - _ Protest będzie prowadzony do skutku, bo nadal brak jest porozumienia, dialogu. Sytuacja może jednak wymknąć się spod kontroli na Euro 2012 _ - powiedział Siwy.

Protest celników nie zakłócił jednak dzisiaj pracy na przejściach granicznych. W woj. lubelskim ruch odbywa się normalnie, nie ma kolejek dłuższych niż zwykle - powiedział Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Po południu najdłużej - 6 godzin - musiały czekać na odprawę ciężarówki wyjeżdżające na Białoruś przez terminal w Koroszczynie. Jak wyjaśnił Czajka kolejka powstała, ponieważ białoruscy celnicy nie nadążali w nocy za tempem odpraw po polskiej stronie. 168 ciężarówek odprawionych już przez polskich celników nie mogło wjechać na Białoruś.

W Dorohusku, na najpopularniejszym na Lubelszczyźnie przejściu granicznym z Ukrainą, czas oczekiwania na odprawę wyjeżdżających ciężarówek wynosił 4 godziny. - _ Zwykle przed weekendem ruch na przejściach się zwiększa, w poprzednich tygodniach kolejki bywały znacznie dłuższe _ - powiedział Czajka.

Bez większych zakłóceń pracowały też przejścia graniczne na Podkarpaciu. Jak powiedziała rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska, na wszystkich przejściach samochody odprawiane są na bieżąco.

_ - Jeśli tworzą się kolejki, to są niewielkie i spowodowane końcem tygodnia, a nie wynikają z akcji protestacyjnej. Po prostu zawsze z końcem tygodnia ruch jest większy, zwłaszcza więcej tirów przekracza granicę _ - dodała.

Podobnie było na przejściach granicznych w Podlaskiem. Rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki poinformował, że sytuacja nie odbiega od tej, jaka ma miejsce w inne dni.

Dodał, że wzorem minionych tygodni i miesięcy, kolejki mogą być dłuższe przed samym weekendem i w trakcie weekendu. Powiedział też, że na przejściach granicznych w regionie nie ma nawet ulotek informacyjnych o proteście celników.

Rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy poinformował, że na przejściach granicznych z Rosją odprawy _ przeważnie odbywały się bez zakłóceń _.

_ - W kilku przypadkach doszło do prób zakłócenia płynności odpraw, wystąpiły incydentalne próby spowolnienia płynności obsługi np. na przejściu granicznym w Grzechotkach i Bezledach _ - przyznał Chudy, ale zapewnił, że pracujących nadzwyczaj wolno funkcjonariuszy zastąpili inni, którzy stanowili tzw. zabezpieczenie kadrowe.

Pod koniec marca siedem związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej poinformowało o powołaniu Ogólnokrajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Argumentowali, że jest to efekt nierównego traktowania przez rząd funkcjonariuszy celnych w stosunku do funkcjonariuszy innych służb mundurowych. - _ Chodzi o realizację porozumienia zawartego 30 listopada 1998 r. pomiędzy związkami zawodowymi a rządem _ - informowali związkowcy.

Podczas protestu celników, tzw. kolumny milczenia pod KPRM, który odbył się 17 kwietnia, przedstawiciele celników przekazali pismo, przypominające o zobowiązaniach rządu. - _ Pod pismem podpisało się ok. 70 proc. pracowników Służby Celnej _ - powiedziała wtedy Barbara Smolińska ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej. W SC pracuje ok. 16 tys. osób.

Przedwczoraj odbyła się dwugodzinna akcja ostrzegawcza, podczas której celnicy bardzo długo i dokładnie wykonywali swoje obowiązki.

Czytaj więcej w Money.pl
Napisali do premiera Tuska. To ostrzeżenie - _ Wystarczy tylko iskra. Związki zawodowe nie biorą odpowiedzialności za to, co może się wydarzyć _ - stwierdził Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego Celnicy PL.
Kolumna milczenia przed kancelarią Tuska Pół tysiąca celników protestuje na ulicach Warszawy. Domagają się przywilejów, takich jak inni mundurowi.
Sejm podjął decyzję w sprawie reformy emerytur Odrzucenia projektu w całości domagały się kluby SP i PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)