Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest przeciwko dyrektywie papierosowej

0
Podziel się:

Polscy plantatorzy tytoniu oraz producenci papierosów protestują. Wyślą dziś list otwarty do premiera.

Protest przeciwko dyrektywie papierosowej
(webphotographeer/iStockphoto)
bFeqIHhN

Polscy plantatorzy tytoniu oraz producenci papierosów protestują. Wyślą dziś list otwarty do premiera. Apelują by Polska zablokowała prace nad dyrektywą papierosową.

Unia Europejska chce zakazu sprzedaży cienkich i mentolowych papierosów. Komisja Europejska szczegóły projektu papierosowej dyrektywy przedstawi pojutrze.

Polska Izba Handlu wzywa Donalda Tuska do ochrony legalnego handlu przed rozwojem czarnego rynku tytoniowego w Polsce i Europie.

bFeqIHhP

Ekspert branży tytoniowej Maciej Ptaszyński przekonuje, że wprowadzenie ograniczeń może oznaczać poważne kłopoty dla kilkudziesięciu tysięcy plantatorów tytoniu. Maciej Ptaszyński zwracał też uwagę, że nowa dyrektywa, zakładająca wycofanie papierosów mentolowych i slim, zwiększy przemyt papierosów.

Przeciw unijnej dyrektywie wypowiedzieli się w ostatnich dniach ministrowie rolnictwa i gospodarki. Tyle tylko, że do tej pory podczas prac w Brukseli nad nową regulacją Polska nie zgłaszała sprzeciwu.

To ostatnia szansa na zgłoszenie przez Polskę poprawek, bo dyrektywa ma zostać przyjęta na początku 2013 roku, a zakaz ma zacząć obowiązywać dwa lata później. Pomysłodawcy dyrektywy argumentują tak ostre zapisy troską o zdrowie Europejczyków.

Co szósty wypalany u nas papieros jest mentolowy - w sumie 10 miliardów sztuk rocznie na 60 miliardów produkowanych. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech sprzedaje się ich mniej niż 3 miliardy.

bFeqIHhV
Czytaj więcej w Money.pl
Akcyza w górę o 5 proc. Znów winna Unia Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowana jest naszymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej - powiedział premier Donald Tusk.
Jest przeciek. Będzie surowa kara dla Polski Około 70 tysięcy euro dziennie - tyle zażąda Komisja Europejska od Polski za niewdrożenie dyrektywy o zamówieniach publicznych w dziedzinie obronności.
Donald Tusk szefem Komisji Europejskiej? Premier odniósł się do pogłosek, jakoby miał kandydować na ważne unijne stanowisko.
bFeqIHiq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)