Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służby mundurowe
05.01.2012 12:29

Protest służb mundurowych. To dopiero początek

W samo południe włączone zostały syreny i sygnalizacja świetlną w pojazdach służbowych Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej w wielu miejscach w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Związkowcy protestowali przeciw nieobjęciu podwyżkami wszystkich formacji mundurowych. Wzrost uposażeń, po około 300 zł brutto od 1 lipca 2012 roku, ma objąć tylko żołnierzy i policjantów.

W proteście, przed świętami Bożego Narodzenia, oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. Jak podkreślają, większość funkcjonariuszy nie dostała podwyżek od trzech lat.

Działania protestacyjne - na znak solidarności - poparł NSZZ Policjantów. _ - Policja wspiera te działania, pomimo że policjantom obiecano wyrównanie inflacji. Ponieważ nie objęto waloryzacją pozostałych służb mundurowych, nie zostawimy bez wsparcia naszych kolegów z federacji służb mundurowych _ - powiedział przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Krakowie Janusz Łabuz.

Dzisiejsza akcja to pierwszy etap protestu. 10 stycznia ma odbyć się tzw. strajk włoski na trzech przejściach granicznych - dwóch lądowych i jednym lotniczym. Funkcjonariusze przez kilka godzin będą skrupulatnie i drobiazgowo stosować obowiązujące procedury. Związkowcy nie informują, o które przejścia chodzi.

Na dzień 12 stycznia natomiast zaplanowano pikiety służb mundurowych w czterech miastach, które będą organizatorami Euro 2012 - w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Protesty zakończą się wręczeniem petycji miejscowym przedstawicielom władz. Jeśli i te działania nie przyniosą reakcji władz, 17 stycznia komitet protestacyjny podejmie decyzje odnośnie dalszych form protestu - zapowiadają związkowcy.

Szef MSW Jacek Cichocki powiedział, że wątpi, by udało się znaleźć pieniądze na podwyżki dla strażników granicznych i strażaków w takiej wysokości, jaką otrzymają policjanci. Zapewnił jednak, że resort szuka środków na ten cel. _ - Zapowiedziałem, że w połowie stycznia będę gotowy do rozmowy na ten temat ze związkami zawodowymi obu struktur i mam nadzieję, że do tego czasu jakieś rozwiązanie będzie możliwe _ - powiedział Cichocki.

Federacja zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń dla żołnierzy i policjantów - po około 300 zł brutto od lipca 2012 roku.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkować. Nie zabraniają za to podejmowania akcji protestacyjnych w różnych formach, jak na przykład oflagowanie komend i posterunków, prowadzenie tzw. strajku włoskiego czy też uczestniczenie w pikietach. Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł.

O proteście mundurowych czytaj w Money.pl
Miasta goszczące Euro zaleje fala protestów 10 stycznia rozpocznie się akcja protestacyjna na 3 przejściach granicznych.
Będzie strajk. Zagrożenie na Euro 2012 Bezpieczeństwo podczas Euro 2012 może być zagrożone - ostrzegają związki zawodowe służb mundurowych.
Rząd obiecał podwyżki. Oni szykują strajk Związkowcy nie zgadzają się z zapowiedzią podwyżek pensji tylko dla żołnierzy i policjantów.
Tagi: służby mundurowe, straż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz