Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest Solidarności w sprawie emerytur. Duda u premiera

0
Podziel się:

"Jeśli premier chce spokojnie oglądać Euro to niech kolanem tej ustawy nie dopycha."

Protest Solidarności w sprawie emerytur. Duda u premiera
(PAP/Rafał Guz)

- _ Jeśli premier chce spokojnie oglądać Euro to niech kolanem tej ustawy nie dopycha _- powiedział dziennikarzom * *Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, * *tuż przed spotkaniem z premierem.

Grupa kilkuset związkowców z Solidarności pikietuje właśnie przed kancelarią premiera. To protest przeciwko rządowemu projektowi podniesienia wieku emerytalnego.

Solidarność chce zaprezentować premierowi projekty ustaw, które dają ich zdaniem możliwość zwiększenia środków w systemie emerytalnym, a z drugiej strony - możliwość pracy - szczególnie ludziom młodym - na umowy o prace, a nie o dzieło czy umowy zlecenie._ _

_ - Jeżeli te umowy zostaną "ozusowane", to pracodawcy nie będą po nie sięgać, ale korzystać z normalnych umów o pracę. To jest potrzebne szczególnie młodym, którzy od początku muszą zbierać kapitał na swoje emerytury _ - mówił Duda, dodając, że związek proponuje zmianę ustawy o FUS, nakładającą obowiązek odprowadzania składek ZUS od umów o dzieło i niektórych umów zlecenia.

_ - W Polsce Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie utrzymają tylko pracownicy na umowach o pracę. Możemy podnosić wiek emerytalny do stu lat i niczego to nie da _ - mówił Duda. _ - Nie ma potrzeby w Polsce podwyższania wieku emerytalnego. W dzisiejszym systemie, jeśli macie poukładaną sytuację, czujecie się zdrowo, jeśli zobaczycie, że chcecie mieć wyższą emeryturę, to będziecie chcieli pracować. Tylko ku temu trzeba stworzyć warunki. A od tego, żeby je stworzyć, jest rząd _ - dodał przewodniczący Solidarności.

_ - My nie chcemy cukierkowych spotów reklamowych, pokazujących reformę emerytalną jako coś koniecznego. Nasz spot pokazuje prawdziwą polską rodzinę, z normalnymi problemami. Nie spoczniemy, dopóki ta zła ustawa nie znajdzie się w koszu _ - mówił o rządowym projekcie dotyczącym podwyższenia wieku emerytalnego.

Nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym pracuje obecnie sejmowa nadzwyczajna komisja. Projekt zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada również możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej związku Tadeusz Majchrowicz powiedział, że Solidarność nie potwierdza doniesień, jakoby planowała protesty w czasie Euro 2012, ani im nie zaprzecza. _ - Jeśli premier chce spokojnie oglądać Euro, to niech kolanem nie dopycha tej ustawy _ - dodał.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Ich zdaniem reforma emerytur to nic pilnego Chcą zrobić krok wstecz i ponegocjować. Przecież warto rozmawiać.
Na te zmiany Kaczyński nigdy się nie zgodzi Prezes PiS kpi z rządzącej koalicji: _ Oni nawet nie potrafią przygotować projektu ustawy _.
Na ten rok Platforma zaplanowała reformy... W 2012 r. podniesiono już składki rentowe i wprowadzono kwotową waloryzację świadczeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)