Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty górników. Premier podejmuje działania

0
Podziel się:

Ewa Kopacz zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego.

Protesty górników. Premier podejmuje działania
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Ewa Kopacz zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa oraz ministrów skarbu i pracy - poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik.

_ - Na godz. 10 pani premier zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego po to, by rozmawiać nie tylko z pełnomocnikiem ds. górnictwa, ale także z ministrami skarbu oraz pracy i polityki społecznej nie tylko na temat tego programu (naprawczego dla Kompanii Węglowej)
_ - powiedziała Sulik w piątek w TVP1.

Dodała, że premier na konferencji podsumowującej 100 dni pracy rządu mówiła też o tym, iż zleciła przygotowanie programu odbudowy Śląska. _ - Chodzi o to, aby podjąć szerokie działania dotyczące każdej dziedziny, które doprowadzą do tego, że Śląsk stanie się centrum przemysłu w Polsce _ - wyjaśniła.

_ - Mówimy dzisiaj o kopalniach, ale to jest program dotyczący rozbudowy infrastruktury, połączenia branży energetycznej z górniczą. Tylko te dwie branże muszą być dochodowe, rentowne. I to sprawi, że powstanie silny organizm, który też będzie zapewniał wydobycie węgla kamiennego _ - dodała rzeczniczka rządu.

Sulik wspomniała ponadto o programie osłonowym dla górników. _ - Przede wszystkim chodzi o tych górników, którzy pracują na dole, tzw. dołowych, ponieważ ich praca jest najcięższa. Wszyscy górnicy, którzy mają cztery lata i mniej do emerytury, będą mogli przejść na urlop górniczy. To jest otrzymywanie świadczenia w wysokości 75 proc. dotychczasowych zarobków, ale nie tylko. To jest także możliwość pracy poza branżą _ - zaznaczyła.

Zapewniła, że żaden górnik dołowy nie straci pracy. _ - Będzie praca dla górników. Będzie gwarancja wydobycia węgla nie na najbliższych 20 lat, ale 30, właśnie dzięki połączeniu sektora energetycznego z sektorem górnictwa węgla kamiennego. Bo sektor energetyczny będzie zainteresowany tym, żeby w sposób stały, bezpieczny otrzymywać surowiec. Tak więc można dokapitalizować górnictwo węgla kamiennego _ - podkreśliła. Dodała, że chodzi o _ stworzenie silnego sektora energetyczno-wydobywczego _. A to - jak oceniła - jest gwarancją tańszego prądu.

Sulik zwróciła uwagę, że dzięki programowi naprawczemu górnicy nie będą musieli obawiać się o swoją przyszłość. _ - Będą mieli stabilną, bezpieczną pracę, pewność, że na czas otrzymają zarobki. Będą pracowali w branży rentownej, takiej, która nie wymaga stałego dofinansowania. W interesie wszystkich jest to, żeby doszło do realizacji tego programu _ - tłumaczyła.

_ - Gdyby tego programu nie było, to wówczas wydatki z budżetu państwa - o ile byłyby możliwe - wynosiłyby od 10 do 25 mld zł. Bo przecież Unia Europejska w każdej chwili mogłaby zakwestionować tę pomoc, jako nieuzasadnioną _ - mówiła Sulik.

Również według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza nie ma innej alternatywy jak przyjęcie planu naprawczego. _ - Daje on szansę na uratowanie większości miejsc pracy, a pójście drogą nierobienia żadnych zmian spowoduje, że jest tych do zwolnienia osób dużo, dużo więcej _ - mówił w Polsat News szef resortu pracy.

Kosiniak-Kamysz ubolewał nad tym, że w piątek nie dojdzie do rozmów z liderami związkowymi. - _ Szkoda, że do nich nie dojdzie, zawsze lepiej, jeżeli się rozmawia i tłumaczy niektóre rzeczy _ - powiedział. Minister pracy zapewnił ponadto, że dużej części tzw. górników dołowych zostanie zaproponowana praca w innych kopalniach.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS "zmartwiony zaginięciem" Ewy Kopacz Poseł Tomasz Latos podkreślał, że obecne problemy to skutek komercjalizowania służby zdrowia.
Te okładki wywołały skandal. Pamiętacie? Sikorski jako dyplomatołek, Putin w kaftanie bezpieczeństwa i małżeństwo Kaczyńskiego z Korwinem.
Sto dni rządu Ewy Kopacz to sukces czy porażka? Koalicja chwali realizację expose, opozycja wytyka milczenie i brak działań w konkretnych sprawach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)