Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Specjalna grupa zakończy kryzys?

0
Podziel się:

Opozycję reprezentuje Witalij Kliczko, na spotkaniu zabraknie prezydenta Wiktora Janukowycza.

Protesty na Majdanie trwają od listopada
Protesty na Majdanie trwają od listopada (PAP/EPA)

W Kijowie rozpoczęło się posiedzenie grupy roboczej do spraw uregulowania trwającego od listopada kryzysu politycznego - poinformowała administracja prezydenta Wiktora Janukowycza. Szef państwa w spotkaniu nie uczestniczy.

Zgodnie z komunikatem posiedzeniu przewodniczy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew. Opozycję reprezentuje Witalij Kliczko, przywódca partii Udar. O innych uczestnikach narady nie poinformowano.

Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową, która ma się rozpocząć o godzinie 15 czasu polskiego. Zapowiedziano, że prócz Klujewa wystąpią na niej: doradca prezydenta ds. prawnych Andrij Portnow i minister sprawiedliwości Ołena Łukasz.

Arsenij Jaceniuk z opozycyjnej partii Batkiwszczyna, który również kieruje protestami na Majdanie Niepodległości, w Kijowie mówił wcześniej, że w rozmowach na temat rozwiązania kryzysu prócz przywódców opozycji powinien uczestniczyć szef państwa.

_ - Nie będę siedział sobie ot tak za stołem, pijąc z Janukowyczem herbatę. Będziemy rozwiązywali kryzys polityczny i podejmowali konkretne decyzje i nie damy Janukowyczowi przeciągać czasu, by znowu zastosował on przemoc _ - podkreślał Jaceniuk.

Powołanie grupy ds. rozwiązania kryzysu Janukowycz zapowiedział, wyrażając przy tym gotowość do negocjacji z opozycją.

_ - Prezydent zaangażował się w powołanie w poniedziałek komisji składającej się z przedstawicieli kancelarii prezydenckiej, rządu i opozycji w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu _ - oświadczył szef wówczas Kliczko po spotkaniu z Janukowyczem w jego prywatnej rezydencji.

Deklaracja Janukowycza padła dwa dni temu, gdy podczas demonstracji opozycyjnej w centrum Kijowa tłum przypuścił szturm na kordon milicji przed dzielnicą rządową. Zamieszki w tym miejscu trwają do dziś. Obrażenia odniosło w nich kilkaset osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Majdanie szykują się do Sylwestra Tuż przed północą Ukraińcy spróbują pobić rekord Guinnessa pod względem największej liczby osób wykonujących hymn państwowy.
Ukraińscy demonstranci łączą siły - _ Skończył się czas stania na placach. To nic nie daje, ja chcę działać, a nie stać _ - mówi pisarz Andrij Kokotiucha.
Ukraińcy nie zakończą protestów do wyborów Opozycjonista wyjaśnił, że do bezpośredniej walki o fotel prezydenta z Janukowyczem stanie w 2015 roku ten kandydat opozycji, który w pierwszej turze wyborów zdobędzie największe poparcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)