Notowania

prywatyzacja
05.07.2010 16:09

Prywatyzacja polskiej energetyki największa w Europie

Nabrała ona tempa w związku ze sprzedażą akcji Tauronu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(deadandliving/iStockphoto)

Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - poinformowała agencja Fitch Ratings.

Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabrała tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52 proc. akcji Tauronu, drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Polsce, za 4,2 mld zł. Według agencji, zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34 proc. po ofercie publicznej nie ma wpływu na ratingi spółki. Dodała, że PGE i Tauron mają silną pozycję finansową z niskim zadłużeniem.

Trzy największe grupy energetyczne - PGE, Tauron oraz Enea, mające około 60 proc. udziału w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej i około 70 proc. w dystrybucji i sprzedaży - są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - zaznaczył Fitch.

Plany prywatyzacyjne resortu skarbu na drugą połowę tego roku - jak podkreśliła agencja - zakładają sprzedaż większościowych pakietów akcji w kilku dużych spółkach energetycznych: 51 proc. akcji Enei, 83 proc. akcji Energi oraz 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

_ fot: PAP/Leszek Szymas006b0069_ fot: PAP/Leszek Szymas006b0069 _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/debiut;tauronu;na;gieldzie;papierow;wartosciowych,galeria,3909,0.html)- Te transakcje mogą zmienić układ sił w sektorze poprzez zwiększenie obecności firm zagranicznych, która do tej pory była niewielka lub przez wzmocnienie pozycji spółek krajowych _ - napisano w komunikacie.

_ - Fitch uważa, że potencjalna akwizycja spółki Energa SA przez PGE nie doprowadzi do natychmiastowej presji na ratingi PGE, ze względu na nadwyżkę środków pieniężnych netto grupy. Jednak akwizycja Energi może ograniczyć wzrost nakładów inwestycyjnych PGE w latach 2013-2014 _ - podkreślono.

_ - Akwizycja Energi może wzmocnić profil biznesowy PGE, dzięki bardziej zrównoważonej pozycji na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz dystrybucji i sprzedaży, a także zwiększeniu udziału regulowanych przepływów pieniężnych _ - dodano.

Wiceminister skarbu Jan Bury mówił w połowie czerwca, że MSP spodziewa się na początku sierpnia ofert wiążących od inwestorów w sprawie kupna akcji spółki Energa, stanowiących 82,90 proc. jej kapitału zakładowego. MSP dopuściło na początku czerwca pięć firm do badania Energi, czyli do tzw. due diligence. Chodzi o firmy: CEZ a.s.; Elektrownia Połaniec S.A. - Grupa GDF Suez Energia Polska; konsorcjum: Kulczyk Holding S.A., GS Global Infrastructure Partners II, L.P., GS Capital Partners VI Fund, L.P.; PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.; Energetyicky a Prujmyslovy a.s.

| Fitch Ratings jest globalną agencją ratingową, która publikuje na potrzeby międzynarodowych rynków kredytowych opinie o wiarygodności kredytowej różnych podmiotów. Agencja posiada dwie siedziby: w Nowym Jorku i Londynie, 49 biur na świecie. Fitch Ratings ocenia ponad 5 tys. 900 instytucji finansowych, ponad 1 tys. 400 przedsiębiorstw oraz 100 krajów. |
| --- |

CZYTAJ WIĘCEJ O OFERCIE TAURONU:
*Akcje Tauronu dadzą zarobić, warto je kupić * Z wyliczeń Money.pl wynika, że kupno akcji Tauronu to dobra inwestycja. Jedna akcja energetycznego potentata jest warta o ponad 35 procent więcej od ceny oferowanej w zapisach dla inwestorów indywidualnych. To daje dużą szansę na zarobek. Nawet jeżeli koniunktura na giełdzie załamie się w najbliższym czasie, to notowania firmy w dłuższej perspektywie powinny rosnąć.
*Tauron da zarobić? Cena akcji ustalona na 70 groszy * Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad poinformował, że maksymalna cena akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych wyniesie 70 groszy. Zdaniem analityków przy takiej cenie zakup akcji powinien okazać się opłacalny. O ile sytuacja na giełdzie znacznie się nie pogorszy.
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
Tagi: prywatyzacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz