Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prywatyzacja szansą na uzdrowienie irackiej gospodarki

0
Podziel się

97 proc. dochodów państwa pochodzi ze sprzedaży ropy.

Prywatyzacja szansą na uzdrowienie irackiej gospodarki
(Strocchi/CC/Flickr)
bDHPZUOJ

Iracki przemysł potrzebuje od 5 do 7 mld dol., by stanąć na nogi po dziesięcioleciach wojny i sankcji - uważa minister tego kraju do spraw przemysłu, Fawzi Hariri, który liczy na prawie całkowitą prywatyzację sektora.

_ - Jednak to, co do tej pory zostało wstrzyknięte to mniej niż miliard _ - powiedział Hariri.

Iracki przemysł, który w przeszłości był jednym z najbardziej wydajnych w świecie arabskim, został zniszczony przez 30 lat wojny i sankcji międzynarodowych i dziś 97 proc. dochodów państwa pochodzi ze sprzedaży ropy - przekonuje minister.

bDHPZUOL

Po wojnie z Iranem z lat 1980-1988 Irak najechał Kuwejt w 1990 roku zanim w 1991 roku został pokonany i ukarany sankcjami międzynarodowymi utrzymanymi aż do amerykańskiej inwazji z 2003 roku. - _ W 2003 roku około 99 proc. przemysłu było w agonii. Fabryki były zniszczone, ograbione lub zamknięte. Dziś 70 proc. z nich wznowiło produkcję, ale poniżej ich pełnych możliwości _ - tłumaczy Hariri, jeden z dwóch chrześcijańskich ministrów w obecnym rządzie.

Jego resort kontroluje 70 firm w sześciu sektorach: budowlanym, chemicznym i petrochemicznym, inżynierii cywilnej, spożywczym, farmaceutycznym i tekstylnym. Poza tym 122 inne firmy podlegają innym ministerstwom. Ponieważ potrzeby związane z rekonstrukcją są olbrzymie ministerstwa konkurują między sobą o środki. Bezpieczeństwo, zdrowie, edukacja i ropa _ uważane są za priorytety _ - tłumaczy minister.

_ - Skoro rząd dysponuje zbyt małymi środkami i potrzebujemy pieniędzy na odbudowę przemysłu musimy zwrócić się w stronę sektora prywatnego _ - przekonuje i zapewnia, że już teraz istnieją dziesiątki spółek, w których firmy publiczne i prywatne współpracują ze sobą.

Minister zapewnia też, że Irak byłby _ szczęśliwy mogąc sprywatyzować 90-95 proc. przedsiębiorstw _. Nowy parlament ma przegłosować do końca 2011 roku prawo zezwalające na ich sprzedaż, co obecnie jest zabronione. Planowane są też działania mające pomóc w rozwoju sektora prywatnego.

bDHPZUOR
bDHPZUPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)