Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szałamacha powołał Radę do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

4
Podziel się:
Paweł Szałamacha miniert finansów
Paweł Szałamacha miniert finansów (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Minister finansów Paweł Szałamacha powołał Radę do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Ma ona być niezależnym organem, który będzie wydawał opinie w sprawie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w przypadkach indywidualnych.

Z wnioskiem o opinię będzie zwracał się minister finansów w trakcie postępowania podatkowego związanego z unikaniem opodatkowania. Jeśli w danej sprawie minister podejmie decyzję o zastosowaniu klauzuli, w odwołaniu od decyzji strona postępowania będzie mogła złożyć wniosek o zasięgnięcie opinii Rady.

Według rządu klauzula powinna zniechęcić podatników do unikania opodatkowania i pozwolić na walkę z "agresywną optymalizacją podatkową".

Ma ona uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności będzie przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania.

W skład Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania weszli profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, skarbnik województwa świętokrzyskiego Maria Fidzińska-Dziurzyńska, desygnowany przez Radę Dialogu Społecznego Rafał Iniewski, sędzia NSA w stanie spoczynku Włodzimierz Kubiak, Dominik Gajewski i Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej.

Reprezentantem Ministerstwa Sprawiedliwości jest Tomasz Piekarski z Prokuratury Krajowej, a także przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Mariusz Golecki oraz Tomasz Strąk. Sekretarzem Rady został Leszek Grzybowski z Ministerstwa Finansów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Haste
8 lat temu
Firmy robią wszystko aby nie płacić podatków, więc obniżcie podatki a nie udupiajcie firmy.... Budżet się sypie, bo widać desperację w działaniach tego komunistycznego rządu...
em231
8 lat temu
a czemu wszycy w rzadzie klamia co posiadaja ,pierwszych wziasc na czele osobiscie ale urzedasy beda srac widzac ich ze strachu wiec malutkich trzeba skarac
JA
8 lat temu
ZAOBRACZKOWANY Z KOCHANKA WZIAL WSZYTKO JA DOSTALAM ULICE ON PROWADZI KREATYWNA POLITYKE ROZLICZEN ONA JEST KSIEGOWA JA MAM PLACIC A Z CZEGO Z MINUS CZYLI O JAKI JEST PODATEK CHYAB JEMU KOLESZKOWI NIEWEZMIECIE TO SWOJ KOLESZKA GDYBY NIE TACY NIEBYLOBY AMBERD GOLD NA KAZDYM ROGU MIASTECZEK I MIAST
Ola
8 lat temu
tak, tak trzeba szykować kolejne stołki dla kolesi