Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaliningrad
10.05.2013 11:05

Przejście graniczne w Gołdapi. Trwa protest

Około stu osób bierze udział w dzisiejszej blokadzie przejścia na granicy z obwodem kaliningradzkim w Gołdapi (Warmińsko-mazurskie).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/East News)

Około stu osób bierze udział w dzisiejszej blokadzie przejścia na granicy z obwodem kaliningradzkim w Gołdapi (Warmińsko-mazurskie). Jest to protest przeciwko wzmożonym kontrolom i naliczaniu opłat wobec osób, którzy regularnie przywożą z Rosji paliwo.

Protestujący zablokowali dojazd do przejścia granicznego, uniemożliwią zarówno wjazd, jak i wyjazd. Co jakiś czas mają jednak przepuszczać samochody. Akcję planują zakończyć o godz. 11.30.

Protest wiąże się z nową interpretacją przepisów celnych dotyczących przywożenia z Rosji do Polski paliwa. Od poniedziałku służby celne nakładają bowiem kary na osoby, które przekroczyły granicę więcej niż dziesięć razy w miesiącu, z pełnym bakiem paliwa i 10 litrowym kanistrem (co jest legalne). Należy dowieść, że cel podróży był inny niż handlowy. Jeśli podróżny tego nie wykaże, to celnicy naliczają podatki akcyzowe i VAT oraz opłatę paliwową.

Jak informuje Izba Celna w Olsztynie, już w pierwszym dniu kontroli podróżnych celnicy wszczęli ponad 550 postępowań za przywóz paliwa ponad normę. Paliwo w Rosji jest blisko o połowę tańsze niż w Polsce (litr oleju napędowego kosztuje ok. 3 zł). Przewożący paliwo z Rosji odsprzedają je za niższą cenę niż aktualna na polskich stacjach. Dla niektórych mieszkańców Polski północno-wschodniej to często jedyny sposób zarobkowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Protestują przeciwko rosyjskiej obławie Chodzi o kontrole przeprowadzane przez rosyjskie władze w siedzibach organizacji pozarządowych, w tym niemieckich fundacji politycznych w Rosji.
Protesty w Rosji. Nie chcą tej ustawy Tysiące ludzi zgromadziło się w centrum Moskwy, żeby zaprotestować przeciwko nowej ustawie zabraniającej Amerykanom adoptowania rosyjskich dzieci.
Wołali "Chwała Breivikowi" i "Putin - zdrajcą!" Tysiące sympatyków nacjonalistycznego ruchu Russkije i innych skrajnie prawicowych formacji wzięło udział w Rosyjskim Marszu w Moskwie.
Tagi: kaliningrad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz