Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Przekształcanie domów jednorodzinnych w mieszkania. Tak oszukują deweloperzy

102
Podziel się:

Coraz więcej deweloperów przekształca domy jednorodzinne w wielomieszkaniowe apartamenty. Omijają prawo, wprowadzając zmiany po wydaniu pozwolenia na budowę. - To oszustwo, które trzeba szybko wyeliminować – odpowiada Ministerstwo budownictwa i infrastruktury i przedstawia pomysł walki z nieuczciwymi inwestorami.

Przekształcanie domów jednorodzinnych w mieszkania. Tak oszukują deweloperzy
(TOMASZ BOLT/EAST NEWS)

Coraz więcej deweloperów przekształca domy jedno- w wielorodzinne. Omijają prawo, wprowadzając zmiany po wydaniu pozwolenia na budowę. - To oszustwo, które trzeba szybko wyeliminować – odpowiada Ministerstwo budownictwa i infrastruktury i przedstawia pomysł walki z nieuczciwymi inwestorami.

Problem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Najpierw deweloper występuje o budowę dużego obiektu jednorodzinnego. Jego maksymalna wielkość nie jest prawnie uregulowana. Po uzyskaniu pozwoleń deweloper rozpoczyna prace. Następnie je przerywa, by wprowadzić zmiany w projekcie.

Prawo budowlane w przypadku budowy takiej inwestycji dopuszcza wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego użytkowego, ale nie większego niż 30 proc. powierzchni obiektu.

Deweloperzy wydzielają jednak więcej niż wymagane dwa lokale i zgłaszają zakończenie budowy, zlecając przygotowanie inwentaryzacji. Kolejnym etapem jest wystąpienie do starostwa po zaświadczenie o samodzielności lokalu. Załącza się do tego plany kondygnacji z zaznaczonymi lokalami. Tych jest więcej niż dwa.

Prawo nie wymaga uzyskania pozwolenia na użytkowanie domu jednorodzinnego. Inaczej nadzór mógłby skontrolować realizację projektu i sprawdzić jej zgodność z pierwotnym planem. Dodatkowo starosta wydający zaświadczenie o samodzielności lokalu nie weryfikuje zgodności jego wydzielenia z pozwoleniem na budowę – tłumaczy "DGP".

Deweloper już z zaświadczeniem o samodzielności lokalu może notarialnie ustanowić odrębną własność lokali i sprzedawać mieszkania w przebudowanym domu jednorodzinnym.

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa ma pomysł, jak walczyć z nieuczciwymi deweloperami. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", wiceminister Tomasz Żuchowski tłumaczy, że wydanie u starosty zaświadczenia o samodzielności lokalu będzie możliwe po przedstawieniu pozwolenia na budowę.

- Dzięki temu zapobiegniemy sytuacjom, gdy deweloper dostaje pozwolenie na budynek jednorodzinny, a następnie wyodrębnia w nim siedem, dziesięć czy dwanaście lokali – mówił Tomasz Żuchowski.

Jak zapewnił wiceminister, propozycja zmiany w prawie ma zostać przedstawiona przez resort budownictwa wraz z przepisami wprowadzającymi kodeks budowlany.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
zigor
7 lat temu
Krok do przodu, dwa do tyłu. Dla urzędników rodzina która chce się rozdzielić na 2-3 osobne lokale to też będzie deweloper. Co ma zrobić np. osoba starsza na emeryturze, właściciel domu, którego nie potrafi utrzymać a sprzedaż za godziwą cenę często trwa latami? Też będzie deweloperem bo sprzeda część do wydzielenia? Wrzucić wszystkich do jednego wora i wprowadzić następne nieżyciowe prawo. Może zamiast uprzykrzać ludziom życie zróbcie w końcu rozsądną ustawę reprywatyzacyjną, jeżeli oddaliście kościołowi więcej niż powinniście to dlaczego reszta ma nie dostać. A jeżeli nas nie stać, to prawo działa równo dla wszystkich czyli proszę zabrać kościołowi. Ale jak zabrać coś swoim zwierzchnikom przed którymi klęczy się na kolanach?
Tadeusz
7 lat temu
A co to komu przeszkadza, że będzie więcej mieszkań, jeśli wprowadzą taki przepis to ja podpowiem jak go obejść. Jeśli obie strony są zadowolone tzn deweloper i inwestor kupujący mieszkanie to Państwo powinno jak najdalej angażować się w utrudnianie życia obu stronom. Jest znacznie więcej sfer w których Państwo powinno zareagować, ale z jakiś powodów tego nie robi.
wiem
7 lat temu
A jak to sie ma do prawa które mówi że nie potrzeba pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego
Statystyk
7 lat temu
KRS opisanych deweloperów zazwyczaj obejmuje doradztwo prawne , podatkowe i wznoszenie budynków. Luka prawna , podatkowa i w prawie budowlanym ?
Henryk
7 lat temu
i na tym polega problem dzieci nie maja gdzie mieszkac w zimie a rozmawiają o pierdolkach i szukają afer na sile tpowo polskie
...
Następna strona