Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
juan
09.05.2011 06:33

Przełom między Waszyngtonem i Pekinem?

Głównym tematem dwudniowego szczytu ma być uwolnienie kursu juana, amerykański deficyt i prawa człowieka w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szefowie 16 amerykańskich agencji rządowych i przedstawiciele 20 chińskich resortów będą rozmawiać o najbardziej spornych kwestiach między obydwoma krajami. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się dzisiaj w Waszyngtonie.

Szczyt zorganizowano cztery miesiące po rozmowach prezydenta Baracka Obamy z prezydentem Hu Jintao. Głównym tematem będzie kurs juana, amerykański deficyt i prawa człowieka w Chinach- informuje BBC.

Przedstawiciele Amerykańskiej Izby Handlowej chcą poruszyć sprawę dostępu amerykańskich firm do ogromnego chińskiego runku. Według Myron Brilliant, wiceprezes Izby ds. międzynarodowych: _ Trudniej jest robić interesy w Chinach, niż to było pięć lat temu. _

Sekretarz Handlu USA Gary Locke powiedział przed amerykańsko-chińskim spotkaniem, że amerykańskie firmy w Chinach _ są często zmuszane do wymiany technologii, aby uzyskać dostęp rynku _.

Z drugiej strony też słychać pretensje. Chińczycy narzekają na dyskryminację. Pekin twierdzi, że Waszyngton nakłada ograniczenia na chińskie inwestycje w Stanach, tłumacząc to bezpieczeństwem narodowym. Mimo to chiński ekspert prof Shang-Jin Wei, z Columbia University w Nowym Jorku mówi, że oba kraje są bardziej otwarte na handel i inwestycje, niż reszta świata. Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner zapowiedział, dalsze naciski na Chiny w sprawie polityki walutowej. Chodzi o uwolnienie kursu juana.

Chiński minister finansów Vice Zhu Guangyao zaznaczył, że oba kraje zgodziły się co do kierunku reform , nawet jeśli nie zgadzają się co do tempa zmian. Amerykanie od lat narzekają, że Chińczycy zaniżają wartość swojej waluty, aby wspomagać swoich eksporterów. Uważają, że juan jest niedoszacowany o 15 do 40 proc.

Z drugiej strony, Chińczyków niepokoi olbrzymi deficyt budżetowy w Ameryce. Chiny są największym kredytodawcą Stanów Zjednoczonych. Inwestują duże środki w obligacje skarbowe i inne aktywa. Tymczasem amerykański deficyt powiększy się w tym roku aż o 1,4 biliona dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t26817.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bank;interweniuje;waluta;bije;rekordy,13,0,821005.html) Bank interweniuje, waluta bije rekordy Juan w stosunku do dolara jest najmocniejszy od blisko 20 lat. Chińczycy ruszą na zakupy?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t87483.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinski;handel;pod;kreska;licza;na;odbicie,185,0,809913.html) Chiński handel pod kreską. Liczą na odbicie Od początku roku deficyt w handlu zagranicznym przekroczył miliard dolarów. Po raz pierwszy od siedmiu lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t134937.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;i;chiny;smiertelnym;zagrozeniem,223,0,792031.html) Rosja i Chiny śmiertelnym zagrożeniem Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu są większym zagrożeniem niż Iran i Korea Północna.
Tagi: juan, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz