Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przełom w Chinach w sprawie dostępu do Facebooka i Twittera

0
Podziel się

Władze Chin podjęły przełomową decyzję o zniesieniu wewnątrz planowanej
strefy wolnego handlu w Szanghaju ograniczeń w dostępie do internetu.

Przełom w Chinach w sprawie dostępu do Facebooka i Twittera
(PAP/DPA)
bEiuEymt

Władze Chin podjęły przełomową decyzję o zniesieniu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju ograniczeń w dostępie do internetu, w tym do portali Facebook i Twitter oraz witryny _ New York Timesa _ - poinformowała hongkońska prasa.

Hongkoński dziennik _ South China Morning Post _ powołuje się na anonimowe źródło w chińskim rządzie. Ponadto zagraniczne firmy telekomunikacyjne będą według niego mogły się ubiegać o licencje na świadczenie usług dostępu do internetu w obrębie strefy.

Trzy największe chińskie firmy telekomunikacyjne China Mobile, China Unicom i China Telecom, będące bez wyjątku przedsiębiorstwami państwowymi, zostały już poinformowane o konieczności rywalizacji z firmami zagranicznymi w szanghajskiej strefie - powiedział informator _ SCMP _. Jak dodał, żadna z nich nie wniosła zastrzeżeń, ponieważ wiedziały, że decyzja zyskała już aprobatę najwyższych przywódców kraju, w tym premiera Li Keqianga, który według analityków zamierza uczynić ze strefy pole doświadczalne dla istotnych reform chińskiego sektora finansowego.

bEiuEymv

Według informatora _ SCMP _ plan zniesienia ograniczeń w dostępie do internetu wewnątrz strefy ma zachęcić zagraniczne firmy do inwestycji, sprawiając, że cudzoziemcy _ poczują się jak w domu _.

Chińskie władze od lat agresywnie cenzurują treści w internecie, blokują dostęp do amerykańskich serwisów społecznościowych Facebook i Twitter, a na ich lokalnych odpowiednikach w rodzaju Weibo kasują nieprzychylne rządowi wpisy. Niedostępna w kontynentalnych Chinach jest również część witryn światowych mediów, w tym _ New York Timesa _, który zablokowano w ubiegłym roku po opublikowaniu przez dziennik serii artykułów na temat rzekomej fortuny posiadanej przez rodzinę ówczesnego premiera Wena Jiabao.

Plan utworzenia strefy wolnego handlu na obszarze niecałych 29 kilometrów kwadratowych w szanghajskiej dzielnicy Pudong został zatwierdzony przez rząd w Pekinie pod koniec sierpnia. Strefa ma być formalnie uruchomiona w niedzielę 29 września - podały wcześniej oficjalne media.

Mimo że do otwarcia zostało już tylko kilka dni, wciąż _ nie jest dla nikogo jasne _, jakie dokładnie będą reguły jej funkcjonowania - powiedział ekspert w dziedzinie handlu i inwestycji międzynarodowych z Uniwersytetu Hongkongu Larry Qiu.

bEiuEymB

Według niego nazywanie planowanego w Szanghaju przedsięwzięcia strefą wolnego handlu jest mylące. _ Zwykle, kiedy mówimy o strefie wolnego handlu, mamy na myśli sytuację, w której produkty wpływające i wypływające z kraju w tym konkretnym miejscu nie podlegają cłu. Jednak to, co zamierzają zrobić w Szanghaju, będzie czymś więcej. Będzie to specjalna strefa ekonomiczna do (przetestowania) reform finansów i bankowości _ - ocenił.

Oprócz wolnego przepływu dóbr, szanghajska strefa ma się charakteryzować mniejszą kontrolą rządu nad wpływem i odpływem kapitału, co ułatwi również - choć nie wiadomo dokładnie w jakim zakresie - wymianę juanów na inne waluty. W jej obrębie liberalizacji mają też ulec stopy oprocentowania kredytów, które określać będzie w dużym stopniu rynek, a nie tylko arbitralnie bank centralny.

_ Chiny rozpoczęły reformy i otwieranie się na świat 30 lat temu. Od tego czasu reformy trwają prawie w każdym aspekcie, za wyjątkiem sektora bankowości i finansów. Następnym krokiem jest zreformowanie tego sektora, ale jest to bardzo ryzykowne. Dlatego rząd chciałby przeprowadzić eksperyment na ograniczonym obszarze i zobaczyć, co się stanie, kiedy zliberalizuje rynek _ - wyjaśnił ekonomista. Według niego, jeśli doświadczenie się powiedzie, zainaugurowane w Szanghaju reformy mogą za kilka lat zostać rozciągnięte na cały kraj.

Zanim to nastąpi - ocenił Qiu - szanghajska strefa nie będzie miała dużego wpływu na gospodarkę Chin i świata z powodu ograniczenia terytorialnego. Ma ona jednak olbrzymi wpływ na przyszłość reform w sektorze bankowym i finansowym w kraju.

bEiuEymC

Pokazuje ona ponadto całemu światu _ zaangażowanie Chin, by podążać w tym kierunku, by reformować sektor bankowy i finansowy _ - powiedział ekonomista z Uniwersytetu Hongkongu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo znacznie ukróci wolność słowa? Nowe przepisy, zgodnie z którymi rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości grozi trzema latami więzienia, Chiny ogłosiły na początku września.
Tam przeniosą się wiadomości z giełdy W USA wyniki finansowe spółek są publikowane na portalach społecznościowych. Tak również może być w Polsce.
O 10 proc. wzrosła liczba internautów. Dlaczego? Wzrost liczby użytkowników internetu w tym kraju napędza rozwój związanej z nim działalności, od sklepów online i mikroblogów do internetowych filmów wideo.
Zamiast „googlować" będziemy „baidować"? Z wyszukiwarki Baidu korzysta w Chinach ponad 80 proc. internautów. Przejęła właśnie dystrybutora aplikacji telefonicznych.
bEiuEymW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)