Notowania

broń
17.03.2015 16:55

Przemysł zbrojeniowy. Zakończenie budowy nowego zakładu Fabryki Broni "Łucznik"

Pięć firm, zaangażowanych w przedsięwzięcie, oficjalnie podpisało porozumienie potwierdzające zakończenie i rozliczenie inwestycji. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fabryka Broni "Łucznik")

Zakończyła się budowa nowego zakładu Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu. Powstał najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w kraju, produkujący wysokiej klasy broń strzelecką. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł.

We wtorek pięć firm, zaangażowanych w przedsięwzięcie, oficjalnie podpisało porozumienie potwierdzające zakończenie i rozliczenie inwestycji.

Dokument podpisali przedstawiciele: Agencji Rozwoju Przemysłu, Bumaru sp. z o.o. (dziś PHO sp. z o.o.), Bumaru Żołnierz S.A (dziś PCO SA), CENZIN-u sp. z o.o. i Fabryki Broni Łucznik. Firmy te w 2012 r. przystąpiły do tzw. umowy inwestycyjnej, której celem była budowa zakładu w Radomiu oraz zmodernizowanie parku technologicznego.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2012 r. Budowę zakończono w styczniu 2014 r., a w lipcu 2014 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego zakładu. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł. Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczyła na ten cel 72 mln zł, Polski Holding Obronny Sp. z o.o. - 20,3 mln zł i Fabryka Broni "Łucznik" - Radom - 10,7 mln zł.

Jak podkreślił prezes zarządu Fabryki Broni Edward Migal, dzięki inwestycji w Radomiu powstał jeden z najnowocześniejszych tego typu obiekt w Europie, produkujący wysokiej klasy broń strzelecką.

Zdaniem Migala "Łucznik" ugruntował pozycję lidera w dostawach broni strzeleckiej dla głównych odbiorców krajowych. Prezes zaznaczył, że fabryka chce także znaleźć odbiorców na rynkach zagranicznych. W tym celu uruchomiła swoją spółkę w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Radomiu produkowana jest m.in. broń dla wojsk nigeryjskich.

Migal powiedział, że w związku z rozwojem zakładu w Radomiu zwiększane będzie zatrudnienie. W fabryce pracuje teraz około 435 osób.

W Fabryce Broni ma być wytwarzany m.in. supernowoczesny karabin szturmowy kalibru 5,56 mm wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Jego projekt opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu powstała w 2000 r. Spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r., wytwórcy m.in. słynnych pistoletów VIS.

"Łucznik" jest głównym producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody fabryki kształtują się na poziomie około 50-60 mln zł. W 2014 r. spółka wypracowała ponad 2 mln zł zysku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m322106.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert-sektor-gornictwa-wegla-kamiennego,149,0,1734549.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ekspert: polskie górnictwo zacofane o 30 lat Płace w Polsce są jednak nadal niższe niż w zachodnich państwach UE, więc i nasz sektor górniczy może - jeszcze przez jakiś czas - być konkurencyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m267079.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raport-onz-korea-pln-wciaz-znajduje-sposoby,181,0,1721781.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Korea nadal kupuje broń. I omija sankcje Raport ONZ wskazuje, że wystarczy zmiana nazwy firmy i ta już bez przeszkód przewozi do Korei Północnej uzbrojenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m95689.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przemysl-zbrojeniowy-w-polsce-bulgarskie,13,0,1714445.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bułgarskie myśliwce trafią do Polski Polska zacieśnia współpracę wojskową z Bułgarią. Nasza zbrojeniówka pomoże zmodernizować bułgarskie samoloty wojskowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/m258410.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja-podpisze-wazna-umowe-z-egiptem,101,0,1713253.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Francja podpisze kontrakt warty 5,2 mld euro Sprzeda Egiptowi 24 myśliwce Rafale produkowane przez koncern Dassault Aviation, fregatę klasy Aquitaine i pociski kierowane.
Tagi: broń, łucznik, zbrojeniówka, przemysł, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz