Notowania

afera gruntowa
05.08.2011 11:10

Przesłuchają Kaczyńskiego w sprawie afery gruntowej

Były premier ma zeznawać w sprawie przekroczenia uprawnień przy podsłuchiwaniu w sierpniu 2007 r. byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, byłego szefa PZU Jaromira Netzla

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Były premier Jarosław Kaczyński stawił się w prokuraturze, gdzie ma zeznawać jako świadek w śledztwie w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień przez ABW, CBA i prokuratorów przy badaniu _ afery gruntowej _ w 2007 r. *

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przy podsłuchiwaniu i zatrzymaniu w sierpniu 2007 r. byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, byłego szefa PZU Jaromira Netzla i byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego prowadzi rzeszowska prokuratura.

Kaczyński ma być przesłuchany w warszawskiej prokuraturze w drodze wideokonferencji. Nie rozmawiał z dziennikarzami. Przesłuchanie ze strony prokuratury rzeszowskiej przeprowadza prokurator prowadzący śledztwo w tej sprawie Bogusław Olewiński, natomiast Jarosław Kaczyński jest w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie

Jak wyjaśnił zastępca prokuratora okręgowego w Rzeszowie Jaromir Rybczak, przesłuchanie w drodze wideokonferencji jest formą przewidzianą przez procedurę karną i stosowaną przez prokuraturę w niektórych sprawach. Rybczak nie potrafił powiedzieć, ile potrwa przesłuchanie.

Do prokuratury przyjechali także Kaczmarek i Netzel, którzy są poszkodowanymi w sprawie.

- _ Przesłuchanie może być bardzo ciekawe, ja mam wiele pytań do prezesa PiS _ - powiedział dziennikarzom Kaczmarek. Jego zdaniem przesłuchanie może wnieść do sprawy _ bardzo wiele _.

Użyteczne informacje:[

Baza polityków w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/politycy/ )W czwartek w śledztwie miał zeznawać jako świadek były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie stawił się, już po raz drugi. Kaczmarek wraz z Netzlem złożył w rzeszowskiej prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu Ziobrze - bez czego policja nie może zatrzymać europosła i doprowadzić na przesłuchanie. Ziobro nieobecność tłumaczył _ ważnymi obowiązkami poselskimi _.

Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla zatrzymano jako podejrzanych w sprawie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Kaczmarka odwołano na wniosek premiera Kaczyńskiego z funkcji szefa MSWiA w sierpniu 2007 r., bo _ znalazł się w kręgu podejrzenia _. Miał zarzut zatajenia spotkania z Ryszardem Krauzem w hotelu Marriott w lipcu 2007 r. i utrudniania śledztwa w sprawie przecieku z akcji CBA. Podobne zarzuty mieli Netzel, Kornatowski i Krauze. Śledztwa te umorzono w 2009 r. Jeszcze w 2007 r. sąd uznał za bezpodstawne zatrzymanie Kaczmarka, który w sądzie żąda teraz od państwa wielomilionowego odszkodowania.

Rzeszowska prokuratura w 2010 r. oskarżyła byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego m.in. o kierowanie nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA w aferze gruntowej.

Więcej o aferze gruntowej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;pokrzywdzonym;w;procesie;leppera,192,0,805824.html) Ziobro pokrzywdzonym w procesie Leppera Zbigniew Ziobro będzie oskarżycielem posiłkowym w procesie Andrzeja Leppera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t19921.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sad;nakazal;zatrzymanie;leppera,34,0,795682.html) Sąd nakazał zatrzymanie Leppera To wynik nieobecności lidera Samoobrony na procesie, w którym jest oskarżony o składanie fałszywych zeznań.
Tagi: afera gruntowa, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz