Notowania

Przejdź na
pranie pieniędzy
17.02.2016 13:23

Przeszukanie w biurach chińskiego banku w Madrycie

Podejrzewa się, że ICBC pomagał przestępczej grupie w nielegalnym przerzuceniu z Hiszpanii do Chin ok. 300 milionów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC/Flickr)

Funkcjonariusze hiszpańskiej Guardia Civil przeszukują w środę biura chińskiego banku ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) w Madrycie w ramach śledztwa w sprawie prania pieniędzy i oszustw podatkowych - podała agencja AP.

Media informują, że operacja jest koordynowana z hiszpańską prokuraturą antykorupcyjną. Podejrzewa się, że ICBC pomagał przestępczej grupie w nielegalnym przerzuceniu z Hiszpanii do Chin ok. 300 milionów euro. Dziennik ,,El Pais" podał na swej stronie internetowej, że dokonano aresztowań i że jednym z aresztowanych jest dyrektor banku.

Guardia Civil wskazała w oświadczeniu, że środowe przeszukanie jest kontynuacją operacji policyjnej z 2015 roku, której celem były gangi wykorzystujące ICBC do prania pieniędzy. Chodziło o przerzucanie do Chin środków z prowadzonych przez Chińczyków sklepów dyskontowych w całej Hiszpanii.

Według Guardia Civil podejrzewa się, że ICBC był wykorzystywany do ,,wprowadzania do systemu finansowego" środków pochodzących przypuszczalnie z działalności przestępczej - przemytu, oszustw podatkowych i łamania praw pracowniczych. ICBC miał umożliwiać transfer tych środków do Chin ,,w sposób, który wyglądał na legalny".

W oświadczeniu Guardia Civil ujawniono, że przeszukanie zlecił sędzia w mieście Parla koło Madrytu, gdzie znajduje się wiele chińskich hurtowni.

Tagi: pranie pieniędzy, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz