Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przybywa zainteresowanych podmorskim zgazowaniem węgla

0
Podziel się:

To druga taka inicjatywa w W. Brytanii w ostatnich miesiącach.

Przybywa zainteresowanych podmorskim zgazowaniem węgla
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Brytyjska spółka Five Quarter chce niebawem rozpocząć prace nad projektem pozyskiwania gazu ze złóż węgla pod dnem Morza Północnego - informuje portal internetowy dziennika "Daily Telegraph". To druga taka inicjatywa w W. Brytanii w ostatnich miesiącach.

Five Quarter stara się o wsparcie rządowe dla projektu wartego 1,2 mld funtów. Szef spółki Harry Bradbury poinformował dziennik, że firma stara się także pozyskać finansowanie z innych źródeł, w tym od potencjalnych odbiorców gazu.

Według prezesa Five Quarter pierwsze odwierty u północno-wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Sama technologia polega na dowierceniu się do podmorskich złóż węgla, a następnie zatłoczeniu pod ziemię tlenu i pary wodnej. W wyniku reakcji z pokładów węgla uwalniają się gazy, przede wszystkim tzw. gaz syntezowy, składający się z wodoru i tlenku węgla, ale również metan i dwutlenek węgla.

Gazy te byłyby następnie transportowane do położonego na lądzie zakładu, skąd po oczyszczeniu przesyłane bezpośrednio do odbiorców, przede wszystkim zakładów chemicznych.

To nie pierwsza inicjatywa mająca na celu wykorzystanie technologii podziemnego zgazowania węgla w złożach podmorskich. W listopadzie ubiegłego roku inna brytyjska spółka - Cluff Natural Resources - informowała o planach przeprowadzenia podobnego projektu. Spółka posiada pięć koncesji u brytyjskich wybrzeży i również stara się o pozyskanie finansowania na realizację pierwszych odwiertów.

Brytyjski rząd udzielając pozwoleń na działalność w tym kierunku zastrzegł, że koniecznym warunkiem do produkcji gazu z węgla w złożach podziemnych jest zastosowanie technologii CCS do wychwycenia i bezpiecznego składowania dwutlenku węgla powstającego przy zgazowaniu.

Algy Cluff, szef Cluff Natural Resources, zapewnia, że jest to technologicznie możliwe, a nawet tańsze niż w przypadku złóż lądowych ze względu na bliskość potencjalnych miejsc składowania CO2. Według niego, koszty inwestycji można również obniżyć przez wykorzystanie istniejącej infrastruktury do przesyłania gazu do odbiorców na lądzie.

Ekolodzy alarmują jednak, że technologia podziemnego zgazowania węgla może być niebezpieczna dla środowiska. W przybrzeżnych rejonach Wielkiej Brytanii, gdzie planowane są projekty zgazowania węgla, powstają już lokalne stowarzyszenia sprzeciwiające się tego typu działalności.

Rząd postanowił jednak przyjrzeć się potencjałowi tej technologii i w grudniu zeszłego roku powołał specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie oszacowanie podmorskich zasobów węgla oraz potencjalnego zastosowania technologii podziemnego zgazowania tych zasobów. W skład zespołu weszli eksperci z Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu oraz Coal Authority (instytucja odpowiedzialna za gospodarowanie zasobami węgla w Wielkiej Brytanii, w tym koncesjonowaniem jego wydobycia).

Według Brytyjskiej Służby Geologicznej podmorskie zasoby węgla u wybrzeży Wielkiej Brytanii wynoszą nawet 17 mld ton.

Do tej pory rząd brytyjski wydał 21 koncesji na podziemne zgazowanie węgla. Oprócz Cluff Natural Resources i Five Quarter, otrzymały je trzy inne spółki - Clean Coal Limited, Riverside Energy oraz Europa Oil & Gas Limited.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest nadzieja dla węgla Wydawało się, że dążenie do realizowania rygorystycznej polityki klimatycznej zupełnie przekreśli węgiel jako surowiec energetyczny. Jednak obecne zachwianie energetyczne w Europie, spowodowane kryzysem na Krymie, może zmusić polityków UE do zmiany dotychczasowej strategii. Obrady Europejskiego Stołu Węglowego Od dawna zwolennicy polskiego węgla obawiali się, ze nowa polityka klimatyczna UE, wykluczy zupełnie węgiel z miksu energetycznego. ...
Energetyka (europejska) już teraz pod naciskiem polityki (Kijów, Moskwa, Krym) ... Są dni, po których świat nie jest już taki sam. Komentatorzy, politycy i zwykli ludzie wciąż są w szoku po oświadczeniach Rosji i jej prezydenta. Jakby nagle wszystkim spadły łuski z oczu i obudziliśmy się w innej rzeczywistości, gdzie Rosja jest taką Rosją, jaka znaliśmy kiedyś z carem (sekretarzem), brutalną siłą, całkowitą obojętnością na reakcje ...
Ceny korzystne dla polskiej gospodarki Prognozy DNB Nord i Deloitte są wyjątkowo dobre, przewidują one delikatne aczkolwiek sukcesywne spadki cen ropy w tym roku. Według tych prognoz ceny ropy będą spadać, spowodowane jest to odkryciem nowych złóż i rozwojem technologicznym. Nasz gospodarka jest związana z ceną surowców, tak więc spadek cen w tym sektorze jest dla nas korzystny. - Na rynku ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)