Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSA i Toyota zaczęły przegląd lokalizacji fabryki w Polsce

0
Podziel się:

PSA Peugeot Citroen i Toyota rozpoczęły w czwartek przegląd trzech potencjalnych lokalizacji nowej fabryki samochodów, które zaproponowało Ministerstwo Gospodarki

- poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Edward Nowak.

'Dzisiaj inwestor zaczyna przegląd trzech propozycji lokalizacji fabryki samochodów, które zaproponowało mu Ministerstwo Gospodarki' - powiedział Nowak na konferencji prasowej.

'Polska konkuruje o lokalizację z Czechami i Węgrami' - dodał.

Wartość inwestycji to 1,5 mld euro. Zdolność produkcyjna fabryki ma wynosić 300 tys. samochodów rocznie. Miałaby ona rozpocząć produkcję w 2005 roku.

Według Nowaka, dzięki tej inwestycji zatrudnienie mogłoby znaleźć 13-14 tys.osób.

Pod koniec sierpnia minister gospodarki Janusz Steinhoff zapowiedział, że koncerny PSA Peugeot-Citroen i Toyota Motors Corporation mogą podjąć decyzję o miejscu budowy fabryki do końca 2001 roku.

Przez budowę w Europie nowej fabryki małych aut koncerny chcą rozszerzyć sprzedaż swoich aut w tym regionie świata.

Toyota odnotowała w Europie w ubiegłym roku rozliczeniowym, który zakończył się pod koniec marca, stratę netto sięgającą 23 mld jenów (185 mln USD) wobec straty 9 mld jenów w poprzednim roku.

W 2000 roku udział aut japońskiego koncernu w europejskim rynku motoryzacyjnym wyniósł 3,7 proc., a Toyota sprzedała ponad 540.000 aut.

Udział Peugeota w rynku motoryzacyjnym w zachodniej Europie wzrósł do 13,8 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, z 12,7 proc. w analogicznym okresie 2000 roku.

Francuski koncern, drugi w Europie pod względem wielkości producent aut, chce utrzymać swoją niezależność przez zwiększenie wydajności w swoich zakładach i tworzenie spółek z innymi koncernami motoryzacyjnymi.

Firma utworzyła już joint venture z Ford Motor Co. do produkcji silników diesla, a wspólnie z włoskim Fiatem produkuje vany.

Toyota
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)