Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL upomni się o unijne pieniądze dla wsi

0
Podziel się:

Jan Bury podkreślił, że środki unijne na rozwój mają dla polskich rolników ogromne znaczenie, bo wspierają modernizację produkcji i przetwórstwa i rozwój silnych struktur rolniczych.

PSL upomni się o unijne pieniądze dla wsi
(Reporter)

Polskie Stronnictwo Ludowe będzie walczyć o to, aby utrzymać unijną politykę nastawioną na rozwój obszarów wiejskich - zapowiada przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury (na zdj.).

Polityk ludowców, który był gościem Sygnałów Dnia w Pierwszym Programie Polskiego Radia, powiedział, że zmiana polityki byłaby niesprawiedliwa wobec krajów, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej. - _ Polskie Stronnictwo Ludowe będzie walczyć o to, żeby jednak ta kwota nie była zmniejszana. Jeśli Unia Europejska pokaże, że wieś jest już zmodernizowana, to niestety może być tak, że w następnej agendzie te pieniądze mogą być coraz bardziej zmniejszane. My tego nie chcemy _ - powiedział Jan Bury.

- _ Kraje Unii Europejskiej, Niemcy, Francja czy Hiszpania, przez wiele lat korzystały z dobrodziejstw wspólnej polityki rolnej. Kraje nowej Unii, w tym właśnie Polska, dopiero mają za sobą niespełna 7 lat korzystania z tej wspólnej polityki _ - dodał polityk PSL.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA BUREGO:

Jan Bury podkreślił, że środki unijne na rozwój mają dla polskich rolników ogromne znaczenie, bo wspierają modernizację produkcji i przetwórstwa i rozwój silnych struktur rolniczych.

W kolejnym budżecie UE, na lata 2014-2020 ma się znaleźć o 6 miliardów euro mniej na rozwój rolnictwa, natomiast miałyby być zwiększone dotacje na rozwój dużych miast. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że Unii Europejskiej nie będzie łatwo przeforsować tej zmiany, gdyż z unijnej polityki rolnej korzystają takie kraje, jak Niemcy, Francja i Hiszpania.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia chce sprawdzać aktywność rolników Chodzi o to, by przedsiębiorstwa nierolnicze nie mogły już wykorzystywać luk prawnych i ubiegać się o dopłaty.
Chcą zmusić Brukselę, by dała dwa razy więcej Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie.
Z dopłat skorzysta niemal 30 tys. Polaków Wysokość dopłat dla jednego rolnika (414 euro) będzie jednak niższa niż w innych krajach, bo gospodarstwa w Polsce są mniejsze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)