Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin: Rosja i Chiny mają bardzo zbliżone poglądy na sytuację na świecie

14
Podziel się:

Putin, któremu w Państwie Środka towarzyszy wielu ministrów i szefów rosyjskich koncernów, zaznaczył podczas rozmowy z premierem Li Keqiangiem, że relacje obu państw opierają się przede wszystkim na wspólnych interesach gospodarczych. Pochwalił też "wszechstronne strategiczne partnerstwo" obu krajów.

Putin: Rosja i Chiny mają bardzo zbliżone poglądy na sytuację na świecie
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w sobotę w Pekinie znaczenie rosyjsko-chińskich relacji gospodarczych i ocenił, że Rosja i Chiny mają "praktycznie identyczne poglądy" na sytuację na arenie międzynarodowej.

Putin, któremu w Państwie Środka towarzyszy wielu ministrów i szefów rosyjskich koncernów, zaznaczył podczas rozmowy z premierem Li Keqiangiem, że relacje obu państw opierają się przede wszystkim na wspólnych interesach gospodarczych. Pochwalił też "wszechstronne strategiczne partnerstwo" obu krajów.

Rosyjski przywódca spotkał się później także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podczas rozmowy oświadczył, że obywatele obu państw mają silne pragnienie, by "wzmacniać i rozwijać" rosyjsko-chińskie stosunki. - Jestem pewien, że nasze kraje mogą osiągnąć jeszcze większe sukcesy w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, rolnictwo, energetyka i oczywiście zaawansowane technologie, które są dla nas priorytetem - powiedział Putin.

Oba kraje powinny "szeroko krzewić ideę bycia przyjaciółmi na zawsze" - odpowiedział Xi.

- Wraz z prezydentem Putinem ustaliliśmy, że wobec zmieniającego się i coraz bardziej skomplikowanego kontekstu międzynarodowego musimy podwoić wysiłki, by podtrzymać ducha chińsko-rosyjskiego partnerstwa i współpracy - zadeklarował przywódca Państwa Środka.

Celem wizyty Putina w Chinach jest umocnienie "strategicznego partnerstwa". Moskwa chce zbliżenia z Pekinem, by zrównoważyć złe relacje z Zachodem.

W 2014 roku Putin po raz pierwszy udał się do Chin od czasu wprowadzenia przez Zachód sankcji wobec Rosji za jej interwencję militarną na Ukrainie i zaanektowanie Krymu. W zamyśle Kremla wizyta miała dowieść, że wobec presji ze strony USA i Unii Europejskiej Rosja może liczyć na swoich wypróbowanych partnerów w Azji.

Prezydenci Putin i Xi uzgodnili wówczas powołanie dwustronnej komisji ds. współpracy inwestycyjnej na szczeblu pierwszych wicepremierów oraz grupy ds. kontroli nad projektami strategicznymi w dziedzinie gospodarki. Jednak z planów tych niewiele wynikło, doszło natomiast do zacieśnienia współpracy wojskowej, w ramach której wzrósł eksport rosyjskiej broni do Chin, a oba kraje przeprowadziły nawet wspólne manewry - pisze agencja AP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Rzeczem
8 lat temu
W artykule zaprezentowany jest tzw. trzeci rodzaj prawdy. W większości nie wrócą, bo nie mają po co. Nawet z brytyjską biedą będzie żyć im się dostatniej niż z polską biedą. Wrócą jedynie nieroby, oszuści i wyłudzacze zasiłków, których nic dziwnego, że nie chcą w Wielkiej Brytanii. Ten portal zniża się powoli jakością artykułów ekonomicznych do poziomu Bankiera, który już teraz jest gospodarczo-biznesowym pudelkiem polskiego Internetu.
Bolo
8 lat temu
Zobaczymy jak sie rosja obudzi za pare lat ze pd syberia juz do nich nie nalezy.co wtedy z przyjaznia
kicha
8 lat temu
To że Rosja zabiega o przyjaźń z Chinami, to nie oznacza, że my się mamy na nich gniewać. Wszyscy teraz zabiegaja o przyjaźń z Chinami, oprócz USA, które czują się zagrożone. Kiedyś były dwa supermocarstwa, które rywalizowały - USA i ZSRR, teraz są USA i Chiny, Rosja jest tylko państwem a nie mocarstwem. Amerykanie i Europa pogonili Putina, to poszedł w łaske do Chin, gdzieś musiał. Może być , że w tej nowej rywalizacji USA-Chiny, mogą wygrać Chiny. Lepiej mieć z nimi dobre relacje i nasz rząd powinien o to dbać.
realman
8 lat temu
Putin musi wiedzieć że przy Chinach Rosja jako państwo naród i gospodarka to karły
japka Baco, j...
8 lat temu
[QUOTE] Pochwalił też "wszechstronne strategiczne partnerstwo" obu krajów. [/QUOTE] My też, my też się cieszymy z Jedwabnego Szlaku.