Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin zadowolony z poziomu współpracy Rosji z USA

0
Podziel się:

Prezydent Władimir Putin ma nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.

Putin zadowolony z poziomu współpracy Rosji z USA
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Prezydent Władimir Putin, przyjmując we wtorek na Kremlu sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, wyraził zadowolenie z poziomu współpracy Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.

Kerry rozpoczął dwudniową wizytę w Rosji, pierwszą składaną w tym kraju w charakterze szefa dyplomacji. - _ To miło, że nasze kontakty z kolegami ze Stanów Zjednoczonych podtrzymywane są na wszystkich szczeblach, przy czym - regularnie _ - oświadczył Putin.

Przypomniał, że ostatnio dwukrotnie rozmawiał przez telefon z amerykańskim przywódcą. _ Mieliśmy okazję omówić wiele aspektów naszych relacji _ - oznajmił, dodając, że liczy na to, iż wkrótce spotka się z nim osobiście.

Najbliższe spotkanie prezydentów Rosji i USA planowane jest na 17-18 czerwca w Irlandii Północnej przy okazji szczytu G8. Oprócz tego Putin i Obama spotkają się we wrześniu w Petersburgu podczas szczytu G20 i w październiku w Indonezji na marginesie szczytu APEC.

Putin wyraził również zadowolenie z dobrej współpracy między różnymi resortami dwóch państw. - _ Bardzo dobrze, że nasze resorty dyplomatyczne pracują razem nad rozwiązaniem aktualnych problemów współczesnego świata _ - powiedział.

Gospodarz Kremla poinformował też, że strona rosyjska przygotowuje odpowiedź na posłanie od Obamy, które w kwietniu do Moskwy przywiózł mu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon, a które - jak przekazywały wówczas rosyjskie media - zawiera propozycje dotyczące pogłębienia kontaktów dwustronnych.

Kerry ze swej strony zauważył, że Obama z niecierpliwością czeka na spotkanie z Putinem oraz że ma nadzieję na omówienie z nim całego szeregu problemów, w których rozwiązywaniu możliwa jest współpraca Rosji i Stanów Zjednoczonych. Szef dyplomacji amerykańskiej wymienił w tym kontekście Koreę Północną i Iran.

Ocenił również, że Moskwa i Waszyngton mają podobne spojrzenie na sytuację w Syrii. - _ I wy, i my jesteśmy zainteresowani stabilnością w tamtym regionie; tym, aby nie było tam ekstremizmu i problemów, które mogą dotknąć cały region _ - oznajmił.

Sekretarz stanu USA wyraził nadzieję, że podczas obecnej wizyty strony dogłębnie przeanalizują problem Syrii. - _ Zobaczymy, czy uda się nam razem wypracować wspólne podejście _ - powiedział.

Podziękował też Putinowi za współpracę Rosji w śledztwie w sprawie zamachu terrorystycznego w Bostonie. Sprawa ogarniętej wojną domową Syrii będzie wieczorem jednym z głównych tematów rozmów Kerry'ego z Ławrowem. Szefowie dyplomacji dwóch państw przedyskutują również kwestię obrony przeciwrakietowej.

Plany budowy przez USA tarczy antyrakietowej w Europie są jedną z przyczyn napięć w stosunkach amerykańsko-rosyjskich. Waszyngton - mimo żądań Moskwy - odmawia przedłożenia gwarancji prawnych, że system ten nie jest wymierzony przeciwko Rosji.

Kerry przyleciał do Moskwy w niespełna miesiąc po gwałtownym zaostrzeniu stosunków dwustronnych, które nastąpiło po opublikowaniu przez Waszyngton tzw. listy Magnitskiego, spisu rosyjskich urzędników oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka, wobec których zastosowano zakaz wizowy.

Lista jest konsekwencją tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 roku w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji.

Tuż po przyjęciu przez Kongres USA ustawy Magnitskiego Rosja w odwecie zakazała adopcji rosyjskich sierot przez Amerykanów. Później ogłosiła listę amerykańskich urzędników państwowych, którym zakazany został wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie kryje radości ze zwycięstwa Obamy Prezydent Władimir Putin liczy, że będzie to miało pozytywny wpływ na relacje miedzy państwami.
Putin z Obamą o Syrii. Jest częściowa zgoda Władimir Putin ogłosił, że znalazł z Barackiem Obamą _ wiele wspólnych punktów _.
Co dalej z Syrią? Putin uzgodni z Kerrym Prezydent Rosji spotka się w tej sprawie w Moskwie z amerykańskim sekretarzem obrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)