Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PWPW z nowym prezesem. To były zastępca Mariusza Błaszczaka

20
Podziel się:

Jakub Skiba, dotychczasowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, został p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

PWPW zajmuje się m.in. produkcją paszportów, czy dowodów osobistych
PWPW zajmuje się m.in. produkcją paszportów, czy dowodów osobistych (Jacek Bereźnicki)

Jakub Skiba został odwołany ze stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie powołany na funkcję p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nowy człowiek w fotelu prezesa PWPW od początku istnienia rządu Beaty Szydło zajmował stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. W resorcie odpowiadał m.in. za nadzór nad Strażą Graniczną oraz polityką migracyjną.

Zobacz także: Zobacz też, czym jest mDowód i eDokumenty:

Odwołanie poprzednika

Odwołanie Woyciechowskiego miało mieć związek z ujawnionymi przez media informacjami o podsłuchiwaniu związkowców działających w spółce. Zarząd firmy wykorzystywał później zebrane w nielegalny sposób informacje w negocjacjach ze związkami. Rada nadzorcza PWPW potwierdziła w komunikacie odwołanie prezesa. Powodów nie podała.

Oświadczenie wydał natomiast zarząd. Oświadczył w nim, że "nie jest prawdą, jakoby [prezes - red.] miał wiedzę, a tym bardziej brał udział w nagrywaniu jakichkolwiek rozmów związkowców".

- Oświadczamy, że jakiekolwiek tego rodzaju insynuacje pod adresem Zarządu PWPW S.A. spotkają się z adekwatną reakcją z wykorzystaniem wszelkich instrumentów prawnych - napisano w oświadczeniu.

W tym tygodniu ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Woyciechowski, uważany za człowieka szefa MON Antoniego Macierewicza. Rada nadzorcza jednogłośnie zagłosowała za jego odwołaniem, a obowiązki prezesa powierzono wiceprezesowi Robertowi Malickiemu.

Woyciechowski trafił do PWPW w 2016 r. i od początku był uznawany za "człowieka Macierewicza". Szybko popadł w konflikt ze związkami zawodowymi, napięte relacje miał także z mediami. Głośne w środowisku dziennikarskim stał się sposób komunikacji spółki, polegający na grożeniu pozwami za nieprzychylne wobec niej publikacje.

Sama PWPW należy do kluczowych spółek Skarbu Państwa. Zajmuje się m.in. produkcją banknotów zamawianych przez Narodowy Bank Polski, a także paszportów, dowodów osobistych, czy banderoli.

Jakub Skiba

Nowy szef PWPW urodził się 16 maja 1961 r. w Krakowie. Jest absolwentem historii na na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993-1997 pracował w NIK, MSZ oraz jako pierwszy sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa kancelarii premiera, a w latach 1999-2001 dyrektora generalnego w GUS. Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 r. został powołany na stanowisko członka zarządu NBP. Jakub Skiba był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców.

Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji,

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Prawienormaln...
7 lat temu
"To były zastępca Mariusza Błaszczaka" Czyżby znowu przypadek? Znowu fachowiec okazuje się znajomym ministra?
oklu
7 lat temu
A kiedy śledztwo prokuratorskie w sprawie podsłuchów? Prokuratura śpi czy sie boi?
Mike
7 lat temu
Trzeci najbogatszy Europejczyk z 4 miliardami dolarów ? Chyba żartujecie.....
obywatel PT
7 lat temu
Członek PiS-u, czy tylko sam członek?
hehe
7 lat temu
Kuba ma się sprawdzić w biznesie.