Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pwpw
20.10.2017 12:04

PWPW z nowym prezesem. To były zastępca Mariusza Błaszczaka

Jakub Skiba, dotychczasowy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, został p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
PWPW zajmuje się m.in. produkcją paszportów, czy dowodów osobistych

Jakub Skiba został odwołany ze stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie powołany na funkcję p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nowy człowiek w fotelu prezesa PWPW od początku istnienia rządu Beaty Szydło zajmował stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. W resorcie odpowiadał m.in. za nadzór nad Strażą Graniczną oraz polityką migracyjną.

Zobacz też, czym jest mDowód i eDokumenty:

Odwołanie poprzednika

Odwołanie Woyciechowskiego miało mieć związek z ujawnionymi przez media informacjami o podsłuchiwaniu związkowców działających w spółce. Zarząd firmy wykorzystywał później zebrane w nielegalny sposób informacje w negocjacjach ze związkami. Rada nadzorcza PWPW potwierdziła w komunikacie odwołanie prezesa. Powodów nie podała.

Oświadczenie wydał natomiast zarząd. Oświadczył w nim, że "nie jest prawdą, jakoby [prezes - red.] miał wiedzę, a tym bardziej brał udział w nagrywaniu jakichkolwiek rozmów związkowców".

- Oświadczamy, że jakiekolwiek tego rodzaju insynuacje pod adresem Zarządu PWPW S.A. spotkają się z adekwatną reakcją z wykorzystaniem wszelkich instrumentów prawnych - napisano w oświadczeniu.

W tym tygodniu ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Woyciechowski, uważany za człowieka szefa MON Antoniego Macierewicza. Rada nadzorcza jednogłośnie zagłosowała za jego odwołaniem, a obowiązki prezesa powierzono wiceprezesowi Robertowi Malickiemu.

Woyciechowski trafił do PWPW w 2016 r. i od początku był uznawany za "człowieka Macierewicza". Szybko popadł w konflikt ze związkami zawodowymi, napięte relacje miał także z mediami. Głośne w środowisku dziennikarskim stał się sposób komunikacji spółki, polegający na grożeniu pozwami za nieprzychylne wobec niej publikacje.

Sama PWPW należy do kluczowych spółek Skarbu Państwa. Zajmuje się m.in. produkcją banknotów zamawianych przez Narodowy Bank Polski, a także paszportów, dowodów osobistych, czy banderoli.

Jakub Skiba

Nowy szef PWPW urodził się 16 maja 1961 r. w Krakowie. Jest absolwentem historii na na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993-1997 pracował w NIK, MSZ oraz jako pierwszy sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa kancelarii premiera, a w latach 1999-2001 dyrektora generalnego w GUS. Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 r. został powołany na stanowisko członka zarządu NBP. Jakub Skiba był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców.

Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji,

Tagi: pwpw, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2017

Patriota płacący podatkiFirma tego typu winna zatrudniać ludzi na poziomie wiedzy i doświadczenia a nie "kolesi od ciasteczek i kawki"-czy zawsze musi być z … Czytaj całość

20-10-2017

OlloKaruzela Dojnej Zmiany cd.

20-10-2017

wertykPrzyjrzyjcie się kto zasiada w fotelach dyrektorów i zastępców do spraw ochrony lub bezpieczeństwa we wszystkich spółkach z udziałem skarbu państwa. I … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)