Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PZU ma dobrą wiadomość dla klientów. "Powstaje największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej"

PZU ma dobrą wiadomość dla klientów. "Powstaje największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej"

Fot. Bartosz KRUPA

Będziemy największym zarządzającym aktywami w Polsce - mówi w czwartek prezes PZU Michał Krupiński komentując transakcję przejęcia akcji Pekao SA przez PZU i PFR. Zaznaczył, że jest szansa na to, że "żubr" wróci do Polski.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju zgadzają się kupić od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł - poinformował PZU w czwartek rano. Dodano, że kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł.

Jednocześnie, jak głosi komunikat PZU, zarząd i rada nadzorcza spólki wyraziły zgody na zawarcie z UniCredit umowy sprzedaży pakietu akcji banku (SPA) oraz innych umów niezbędnych do realizacji planowanej transakcji. "Następnie, 8 grudnia 2016 r., PZU SA oraz PFR podpisali z UniCredit SPA" - dodano.

PAP: Jakie plany ma PZU wobec Pekao?

Michał Krupiński, prezes PZU: Uważamy, że to bardzo dobry bank, największy bank finansujący polskie przedsiębiorstwa, a także mający wielu klientów detalicznych. To bank dobrze zarządzany. Nie przewidujemy rewolucji, jeśli chodzi o jego strategię. Uważamy, że powinien w dalszym ciągu stabilnie się rozwijać. Podtrzymujemy też zobowiązanie co do strategii dywidendowej tego banku i podejścia do klienta. Będziemy rozważać rebranding, jest szansa na to, że "żubr" wróci do Polski. Dodatkowo nabywamy także pakiet kontrolny w Pionierze, dzięki temu będziemy największym zarządzającym aktywami w Polsce. Widzimy bardzo duży potencjał dla sprzedaży produktów ubezpieczeniowych w oddziałach Pekao.

Czy klienci PZU i Pekao odczują zmianę?

To dobra wiadomość dla klientów PZU. Dostaną oni dostęp do większej ilości produktów. To także dobra wiadomość dla akcjonariuszy, transakcji zwiększa wartość spółki z punktu ich widzenia. To także dobra wiadomość dla pracowników. Powstaje największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej, niekwestionowany lider w ubezpieczeniach, w zarządzaniu aktywami i jeden z liderów w sektorze bankowym.

Planowana jest wykorzystanie efektu synergii między Pekao i Alior, albo połączenie banków?

Koszty synergii byłyby większe niż jej efekty. Stąd nie zamierzamy łączyć tych dwóch banków, to dwa różne modele biznesowe. Alior jest bankiem dość silnie wzrostowym, Pekao jest głównym bankiem korporacyjnym w Polsce.

Po co PZU jeszcze jeden bank?

Każda firma musi zarządzać swoim kapitałem nadwyżkowym. Rozważaliśmy potencjalne transakcje w sektorze ubezpieczeniowym, natomiast nie ma firmy równie dochodowej i atrakcyjnej jak PZU w Europie Środkowo-Wschodniej. Stąd uznaliśmy, że warto skupić się na rynku rodzimym i sektorze, który znamy, czyli sektorze bankowym. Uważamy, że to dobra inwestycja, w bank bardzo zyskowny, wypłacający dywidendy. Ponadto, możemy wykorzystać efekty synergii związane z zarządzaniem aktywami, w szczególności, jeśli zrealizowany zostanie plan budowania oszczędności w ramach Planu Morawieckiego. Poza tym możemy realizować model bancassurance, czyli sprzedaży produktów ubezpieczeniowych w kanale bankowym i odwrotnie.

Czy nie ma obaw o decyzje UOKiK?

Na odpowiednim etapie konsultowaliśmy nasze plany zarówno z UOKiK-iem i KNF-em. Największy udział będziemy mieli w depozytach korporacyjnych - 23 proc. Regulator wkracza, kiedy udział dochodzi do 40 proc.

Jakie jest źródło finansowania transakcji?

W pierwszej kolejności sfinansujemy ją z kapitału nadwyżkowego, ale planujmy też wyemitowanie obligacji podporządkowanych. Kilka tygodni temu agencja ratingowa S&P podtrzymała rating PZU na najwyższym możliwym poziomie dla polskiej spółki, czyli A-, jeden stopień powyżej ratingu dla Polski. Będziemy dążyć do utrzymania tego ratingu, a środkiem do tego jest emisja długu podporządkowanego.

Jaką kwotę w sumie PZU wyda na zakup akcji?

6,46 mld zł.

Czy są planowane kolejne akwizycje?

Na razie nie planujemy akwizycji.

pzu, pekao, michał krupiński
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rr
2017-01-31 00:09
A co mnie grupa obchodzi? Mnie interesuje relacja ceny do jakości i zakresu usługi ubezpieczenia.
Mnie interesuje ile jako właściciel (podatnik, właściciel akcji) państwowego PZU mam z tego na końcu roku, nie ile ma prezes, ale ile mam ja, Mnie interesuje jaki jest prowadzony lobbing, że jako obywatel jestem prawnie zmuszany (nie że mi się opłaca) do korzystania z usług ubezpieczenie (obowiązkowe ubezpieczenia).
Kasia
2016-12-09 17:07
Czekam i czekam na tę nacjonalizację ! Doczekać się nie mogę!
Jarosław, do dzieła !
Od razu masz strzelone trzy numery.
Biedni staja się bogatsi, bo bogaci stają się biedni, repolonizacja jest na 100 % i jeszcze od metra posad dla ludzi dobrej zmiany.
No to w imię boże!
No to na co czekać?
sam
2016-12-09 08:24
No i mamy dobrą zmianę w kierunku Rosji. !!! A zaraz będą "polscy oligarchowie"! Przemoc ,bezprawie i korupcja!!
Pokaż wszystkie komentarze (150)