Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polityka" - "Bratnia pomoc"

0
Podziel się:

Tygodnik "Polityka" odsłania kulisy narad Breżniewa i innych przywódców krajów komunistycznych przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego w 1981 roku. Autorem artykułu jest węgierski historyk Janos Tischler. Opisuje on między innymi naradę w Moskwie ministrów obrony narodowej Układu Warszawskiego, na którą generał Jaruzelski nie pojechał sam tylko delegował wiceministra Floriana Siwickiego.

Węgierski historyk twierdzi, że w ustalonym z góry porządku sprawa polska nie figurowała. Jednak Siwicki, uzgodniwszy to z gospodarzami, w imieniu generała Jaruzelskiego poprosił o wstawienie do zaplanowanego końcowego komunikatu jednego akapitu, dotyczącego sytuacji w Polsce. Komunikat brzmiał następujaco: "Komisja ministrów obrony narodowej państw członkowskich Układu Warszawskiego wyraża obawy w związku z sytuacją w Polsce powstałą w wyniku wywrotowej działalności sił antysocjalistycznych, która to sytuacja utrudnia wykonanie sojuszniczych zobowiązań sił zbrojnych państw członkowskich Układu Warszawskiego oraz powoduje konieczność przyjęcia odpowiednich środków dla zapewnienia bezpieczeństwa wspólnoty krajów socjalistycznych w Europie" .
W ten sposób, jak pisze węgierski historyk generał Jaruzelski zamierzał wywrzeć nacisk na "Solidarność" i przerzucić na nią odpowiedzialność w przypadku, gdyby polskie władze komunistyczne musiały użyć zbrojnej przemocy w celu przywrócenia porządku.
Według autora artykułu umieszczeniu tego akapitu w końcowym komunikacie sprzeciwiły się Węgry i Rumunia.
Inne szczegóły tej sprawy w artykule "Polityki " - "Bratnia pomoc" .

"Polityka"/łut/sawicka

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)