Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
25.08.2005 00:18

"Rzeczpospolita": Nie dajemy, bo nie wiemy

Wielu Polaków nie oddaje 1 procentu podatku organizacjom pożytku publicznego, bo nie słyszało o takiej możliwości. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziennik pisze, że jedynie 3 procent podatników przekazało pieniądze organizacjom, rozliczając się z fiskusem. Pozarządowcy zebrali w sumie ponad 41 milionów złotych, o 11 milionów więcej niż rok temu. Jeśli jednak jeden procent przekazali im wszyscy, którzy mogli to zrobić, organizacje zebrałyby nawet 375 milionów - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Okazuje się, że przyczyny są proste - co czwarty ankietowany nie wiedział o możliwości przekazania setnej części podatku wybranej organizacji. Ministerstwo Polityki społecznej jest zaskoczone, ponieważ przeprowadziło promocję "jednego procenta". Stworzono stronę internetową, były spoty reklamowe w telewizji, a w urzędach i na pocztach - plakaty i ulotki.
Innym powodem jest fakt, że wiele osób uważa, iż może podaroweć zbyt małe kwoty. Wobec tego wolą je wrzucić do puszki podczas ulicznej zbiórki. 14 procent ankietowanych uważa z kolei, że wspieranie organizacji pożytku publicznego utrudnia zbyt skomplikowany sposób przekazywania pieniędzy.

Rzeczpospolita/jędras/ab

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz