Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.08.2005 21:37

"Tygodnik Powszechny" o związkach zawodowych

Profesor Marek Góra zastanawia się w "Tygodniku Powszechnym" nad rolą związków zawodowych we współczesnym społeczeństwie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autor zwraca uwagę, że związki zawodowe, które powstały na przełomie 19-go i 20-go wieku, pomagały pracownikom w konfliktach z pracodawcami. Jeśli pracownicy coś uzyskiwali, to działo się to kosztem pracodawcy, a nie pracowników innych przedsiębiorstw i branż. Teraz jednak rolę pracodawcy przejmuje nieraz państwo, co sprawia, że związki mogą otrzymać to, co zostanie odebrane innym grupom lub całemu społeczeństwu. Przykładem takiej sytuacji jest, zdaniem autora, uchwalona niedawno w Polsce ustawa o emeryturach górniczych.
Profesor Góra pisze, że związki zawodowe muszą zmienić metody działania tak, jak zmienił się rynek pracy. "Niezmienny i ważny pozostaje cel - dobro pracowników. Należy jednak pamiętać nie tylko o tych, którzy są zatrudnieni, ale i o bezrobotnych". Zdaniem autora, związki powinny pamiętać, że na współczesnym rynku pracy dużo większe znaczenie ma pomoc w znalezieniu zatrudnienia niż ochrona istniejących miejsc pracy. Związki powinny więc pomagać ludziom zmieniającym pracę lub zawód.

"Tygodnik Powszechny" 29 08/Siekaj/pul

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz