Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rachunki Polaków. Gorzów Wielkopolski i Katowice najdroższymi miastami w Polsce

Rachunki Polaków. Gorzów Wielkopolski i Katowice najdroższymi miastami w Polsce

Tym razem pod lupę poszły opłaty komunalne Fot. pixabay/ CC0 Public Domain
Tym razem pod lupę poszły opłaty komunalne

Polacy narzekają na wysokie koszty życia. Ale nie w każdym mieście mają ku temu takie same powody. Na wysokie ceny za komunikację miejską mogą się skarżyć mieszkańcy Poznania. Opłaty za wodę i ścieki najbardziej dają po kieszeni mieszkańcom Katowic.

7 na 10 Polaków uważa, że koszty życia w Polsce są wysokie lub bardzo wysokie - wynika z raportu "Portfel statystycznego Polaka" Krajowego Rejestru Długów, przygotowany na podstawie badań Kantar Millward Brown. Według deklaracji kwoty comiesięcznych rachunków, w porównaniu do badania z 2015 roku, wzrosły aż o 61 proc. Co miesiąc statystyczne gospodarstwo domowe ma do zapłaty zobowiązania na kwotę 1572 zł, trzy lata temu było to 976 zł.

Raport odbił się szerokim echem. Nie brakowało głosów, że właśnie przez wyższe rachunki rodziny nie odczuwają pozytywnego efektu programu 500+.

Rachunki za czynsz i energię - z tymi opłatami Polacy mają największe problemy


 

"Gazeta Wyborcza" chciała wiedzieć, mieszkańcy których miast dostają po kieszeni najbardziej. Sprawdziła, w których miastach ceny za wodę, ścieki, wywóz śmieci, a także komunikację publiczną są dla Polaków najbardziej dotkliwe.

Okazało się, że najwięcej - bo 490 zł - za usługi komunalne płacą rodziny w Gorzowie Wielkopolskim. Na drugim miejscu, z kwotą 467,76 zł, są Katowice. Na kolejnych - Opole i Wrocław.

Jakie jest za to najtańsze miasto w Polsce? Na pierwszym miejscu w tej kategorii jest Białystok. Usługi komunalne dla czteroosobowej rodziny to tu koszt nieco ponad 308 zł.

"Gazeta Wyborcza" analizuje też poszczególne ceny w miastach. I tak komunikacja miejska jest najdroższa w Poznaniu i Warszawie. Opłaty za śmieci są najbardziej dotkliwe dla osób mieszkających samotnie, gdzie opłaty są liczone za gospodarstwo lub od metrażu. I tak, podaje przykład dziennik, w Szczecinie gospodarstwa jednorodzinne płacą 50 zł za śmieci. Dla osoby samotnej to dużo, dla rodziny już nie.

Zobacz także: Najdroższe i najtańsze miasta świata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest już w sprzedaży

Czytaj także
Polecane galerie
Niki
2018-09-25 12:11
Tak, Białystok ma najniższe koszty utrzymania jednocześnie najniższe płace.....jedna firma,to samo stanowisko i inna pensja w różnych miastach.....też mi sprawiedliwość ?
mnioew
2018-09-25 10:22
Ile kosztuje wywóz śmieci w tym każdy segreguje , CO ,ile kosztuje 1m3 wody ,ile ścieki opłaty stałe nie tylko w Katowicach ale i w okolicach i nie daleko Katowic .Może tak wyszczególnić gdzie jest drożyzna.
Bartek23
2018-09-20 22:43
Trzeba ludziom na dorobku i pracującym takie opłaty i podatki dowalic żeby na patole i 500 plus dla seniorów pracowac a tobie człowieku z 1 dzieckiem bo cię nie stać na dwoje przy opłatach 2000 tys miesięcznie z rata oczywiście dokładać opłat ale macie chcieliście Pisiorow to macie
Pokaż wszystkie komentarze (41)