Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Dialogu Społecznego wkrótce zacznie działalność. Co ustali Prezydium?

0
Podziel się:

W czwartek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem szefa Solidarności Piotra Dudy.

Rada Dialogu Społecznego wkrótce zacznie działalność. Co ustali Prezydium?
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/EAST NEWS)

W czwartek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem szefa Solidarności Piotra Dudy (na zdjęciu) - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej resortu pracy.

Prezydium ustali m.in. termin i porządek obrad posiedzenia całej Rady Dialogu Społecznego. Będzie też omawiać uchwałę w sprawie wyboru kolejności przewodniczenia RDS. Zająć się ma kwestią regulaminu rady oraz trybu wyboru dyrektora biura RDS.

Rada Dialogu Społecznego to nowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Prezydent Andrzej Duda powołał członków RDS w październiku.

Rada zastąpiła Komisję Trójstronną. W RDS zasiądzie 59 osób - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz po jednym przedstawicielu prezydenta - będzie nim Agnieszka Lenartowicz-Łysik, prezesa NBP - Ryszard Kokoszczyński (członek zarządu NBP) i GUS - Grażyna Marciniak (wiceprezes GUS).

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą zmieniali się co roku. Na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu.

Jako pierwszy przez rok funkcję przewodniczącego Rady będzie pełnił szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Podczas październikowej uroczystości powołania RDS zapowiedział, że pierwsze plenarne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe. W imieniu rządu w pracach Rady będzie uczestniczyło osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski.

Pracowników reprezentują w radzie m.in. wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

Przedstawicielami rządu w RDS są ministrowie: pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, skarbu Andrzej Czerwiński, finansów Mateusz Szczurek, zdrowia Marian Zembala. W radzie są też odpowiedzialna za budżet wiceminister finansów Halina Majszczyk i odpowiedzialny za dialog społeczny wiceminister pracy Radosław Mleczko.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Rada powoła zespoły problemowe, szefami pięciu z nich będą przedstawiciele pracodawców, a czterech - związkowcy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)