Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: zwolennicy zakazu niedzielnego handlu górą

0
Podziel się:

Prezydent Radomia, który rozpisał konsultacje społeczne w tej sprawie, nie chce komentować ich wyniku.

Radom: zwolennicy zakazu niedzielnego handlu górą
(Eric Herchaft/Reporter)

Zwolennicy wprowadzenia zakazu niedzielnego handlu w Radomiu -górą. Większość z prawie 9 tysięcy głosujących opowiedziała się za zamykaniem sklepów w niedziele. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak, który rozpisał konsultacje społeczne w tej sprawie, nie chce komentować ich wyniku.

W grę wchodził całkowity zakaz niedzielnego handlu, jego ograniczenie do kilku godzin albo pozostawienie bez zmian. Na wypowiedzenie się radomianie mieli dwa miesiące.

10 lat temu radomski samorząd wprowadził ograniczenie niedzielnego handlu. Decyzję radnych - jako niezgodną z konstytucją - uchylił wojewoda.

W Sejmie zakaz nie przeszedł

Sejm odrzucił dwa projekty ustaw o zakazie handlu w niedzielę - obywatelski i poselski. Oznacza to, że handel nadal będzie zakazany tylko w święta.Za odrzuceniem obywatelskiego projektu w piątek głosowało 262 posłów - 189 z PO, 34 z TR, po 18 z PSL i SLD oraz trzech niezależnych. Przeciw odrzuceniu projektu opowiedziało się 159 posłów - 128 z PiS, 13 z SP, 10 z PSL (w tym minister rolnictwa Marek Sawicki i b. minister Stanisław Kalemba), po jednym z PO i SLD oraz sześcioro niezależnych. Od głosu wstrzymało się osiem osób.

Odrzucenie projektu poselskiego poparło 250 posłów, przeciw było 168, od głosu wstrzymało się siedmioro.

Oba projekty zakładały zmianę w kodeksie pracy. Obecnie stanowi on, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona jedynie w święta. Gdy święto przypada w niedzielę, zakaz pracy także obowiązuje i jest to jedyny przypadek prawnego zakazu pracy w placówkach handlowych tego dnia.

Przed głosowaniem pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej _ Wolna Niedziela _ Krzysztof Steckiewicz przekonywał, że nie ma żadnych obaw, że w wyniku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wzrośnie bezrobocie, natomiast - jak ocenił - pomoże to drobnym handlowcom, których, jak podkreślił, on sam reprezentuje.

Drugi, niemal identyczny projekt, który także odrzucił Sejm, przygotowała grupa posłów PiS, PO, PSL i SP. Powstał on jako inicjatywa parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Poselski projekt rząd zaopiniował negatywnie. W ocenie Rady Ministrów istniejące unormowania są kompromisowe. _ Dalsze ingerowanie w system handlu mogłoby oznaczać ograniczenie liczby miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych i przedsiębiorstwach współpracujących (hurtowniach, firmach transportowych i dostawczych) oraz punktach usługowych funkcjonujących w centrach handlowych (pralniach, kawiarniach) _ - przekonywał rząd.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)