Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski odejdzie? Zdradził zamiary

0
Podziel się:

Marszałek nie boi się śledztwa w sprawie jego kilometrówek. PiS ponowiło apel do premier Ewy Kopacz, by usunęła Radosława Sikorskiego z partii i z funkcji w Sejmie.

Radosław Sikorski odejdzie? Zdradził zamiary
(PAP/Rafał Guz)

Radosław Sikorski nie zamierza ustąpić z funkcji marszałka Sejmu w związku z tzw. sprawą kilometrówek. Chodzi o rozliczenie 90 tysięcy złotych za korzystanie z własnego samochodu w celach poselskich. PiS ponowiło apel do premier Ewy Kopacz, by usunęła Sikorskiego z partii i z funkcji marszałka Sejmu.

Mimo, że prokuratura jakiś czas temu zajmowała się tą sprawą i umorzyła śledztwo, to prokurator generalny uznał wczoraj że postępowanie należy powtórzyć. Radosław Sikorski odnosząc się do sprawy podkreślił, że nie zrezygnuje ze stanowiska, nawet jeśli prokuratura znów rozpocznie śledztwo.

Dodał, że jego _ kilometrówka _ była już sprawdzana dwa razy na różnych szczeblach prokuratury.

Z tego powodu Sikorski ze spokojem czeka na rezultat kolejnego postępowania. _ Mam nadzieję, że to zakończy wszelkie spekulacje _ - podkreślił. Wyjaśniał też, że na razie nie ma nawet postępowanie przygotowawczego w jego sprawie.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował, że klubom został zaprezentowany wynik audytu służbowych wyjazdów zagranicznych posłów. _ Audyt udowodnił, że prawie wszyscy posłowie rzetelnie rozliczają się z wyjazdów; są drobne sprawy do wyjaśnienia - _dodał.

W poniedziałek na posiedzeniu Konwentu Seniorów szef Kancelarii Sejmu zaprezentował wyniki audytu podróży zagranicznych posłów. _ W jego wyniku zostaną zmienione przepisy. Wyjeżdżać będzie można tylko na odległość nie dalszą niż 1300 kilometrów od Warszawy, zmieniony będzie też formularz sprawozdania merytorycznego i formalnego rozliczenia za podróż zagraniczną. To sprawozdanie będzie miało nowy charakter _ - zapowiedział Sikorski.

Marszałek poinformował, że zarządzenie ws. wyjazdów parlamentarzystów i nowe formularze zostały przesłane marszałkowi Senatu. _ Z naszej strony praca została wykonana. Teraz trafi do marszałka Senatu, gdy tylko otrzymam uzgodnienie marszałka Senatu, zmiany zostaną podpisane i będą niezwłocznie obowiązywać _ - zapowiedział.

_ - Audyt udowodnił to, że prawie wszyscy posłowie co do joty rozliczali się rzetelnie ze swoich wyjazdów zagranicznych i że dyplomacja parlamentarna jest bardzo ważną częścią aktywności posła. Powstały jakieś drobne sprawy do wyjaśnienia, z których, o ile wiem, prawie wszystkie zostały wyjaśnione. To co naprawdę jest potrzebne, to zmiana sytemu rozliczeń, którą wprowadzamy _ - dodał.

Sikorski poinformował też, że jeden z klubów parlamentarnych zaproponował, aby zmienić zasady tzw. kilometrówki krajowej. Jak zaznaczył, Konwent, po dyskusji, postanowił przekazać sprawę do komisji regulaminowej.

_ - Poprosiłem też szefa Kancelarii (Sejmu), aby przeprowadził analogiczny audyt, aby sprawdzić jak ten system działa, czy zdaje egzamin i ewentualnie zaproponować jego zmiany, aby posłowie mieli możliwość udowodnienia swojej rzetelności w tej części ryczałtu na biuro poselskie _ - podkreślił.

Audyt służbowych wyjazdów zagranicznych posłów marszałek Sejmu zarządził, po tym gdy media ujawniły sprawę podróży do Madrytu na posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ówczesnych posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego oraz Adama Rogackiego - wzięli oni zaliczki z sejmowej kasy, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi. W efekcie sprawy dotyczącej wyjazdów służbowych i ich rozliczeń ci trzej posłowie zostali usunięci z PiS i klubu parlamentarnego tej partii.

Po tym, jak media doniosły o okolicznościach podróży do Madrytu, posłowie oświadczyli, że zwrócili całą zaliczkę na przejazd do Hiszpanii. W ubiegłym tygodniu Hofman, Kamiński i Rogacki przekonywali, że ze środków na zagraniczne podróże służbowe korzystali zgodnie z prawem i wewnętrznymi regulacjami Sejmu.

Z powodu wątpliwości związanych z podróżą zagraniczną z członkostwa w klubie PiS i w partii zrezygnował poseł Zbigniew Girzyński. Poseł Jan Kaźmierczak został, na własną prośbę, zawieszony w prawach członka klubu PO w związku z wątpliwościami dot. wyjazdu do Londynu.

Po informacjach dotyczących możliwych nieprawidłowości przy zagranicznych wyjazdach służbowych niektórych posłów marszałek Sejmu powołał komisję do spraw zagranicznych podróży parlamentarzystów. Zapowiedział też, że powołany zostanie pełnomocnik ds. procedur antykorupcyjnych oraz wprowadzenie limitu kilometrowego samochodowych podróży poselskich.

PiS nie odpuszcza

Dziś na porannej konferencji prasowej PiS ponowiło apel do premier Ewy Kopacz, by usunęła Radosława Sikorskiego z partii i z funkcji marszałka Sejmu.

Mariusz Błaszczak, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości mówił na konferencji prasowej, że _ polski Sejm nie zasługuje na takiego marszałka _. _ Druga osoba w państwie nie może pozostawać na swoim urzędzie pod ciążącymi bardzo poważnymi zarzutami, które dotycząc wykorzystywania finansów publicznych, sejmowych, być może niezgodnie z prawem _- wyjaśniał. Jak mówił, _ trzeba przełamać ten festiwal kompromitacji Sikorskiego, a więc i polskiego Sejmu _.

Poinformował, że pismo w sprawie Sikorskiego wysłał do Ewy Kopacz już ponad tydzień temu, ale na nie nie odpowiedziała. _ Przyszedł czas, by stawić czoła problemowi, który nazywa się Radosław Sikorski _- mówił. _ Pani premier zaryglowała się w swojej kancelarii. Nie reaguje, nie wypowiada się w sprawie Sikorskiego. Ale nie można wciąż chować głowy w w piasek _- dodał.

Prokuratura Generalna uznała, że decyzja warszawskiej prokuratury o odmowie śledztwa w sprawie rozliczeń podróży Radosława Sikorskiego była przedwczesna. O tym, czy wszcząć śledztwo, zdecyduje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło tymczasem doniesienie będące uzupełnieniem wcześniejszego zawiadomienia o nieprawidłowościach w rozliczeniach podróży byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie marszałka Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokurator jednak prześwietli Sikorskiego. Za "kilometrówki" Według Prokuratora Generalnego, decyzja sprzed roku, o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, była przedwczesna.
PiS wypowiedział wojnę marszałkowi Zarzucają marszałkowi wyłudzenie publicznych pieniędzy, a on odpowiada: _ desperackie odwracanie kota ogonem _.
Zapadł wyrok w sprawie czołowych polityków PiS. Afera "madrycka" pogrąży partię? W celu wyłudzania pieniędzy, posłowie tworzą ponadpartyjne spółdzielnie - ujawnia jeden z parlamentarzystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)