Notowania

kraj
23.03.2017 11:58

Jest efekt 500+. Rafalska chwali się liczbą urodzeń

Z czwartkowych danych GUS wynika, że nastąpił duży wzrost liczby urodzeń dzieci w styczniu - powiedziała PAP minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. "Taki wynik cieszy, prawdopodobnie jest to m.in. efekt programu 500 plus" - mówiła minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

PiS może odtrąbić sukces. Z danych GUS wynika, że nastąpił duży wzrost liczby urodzeń dzieci w styczniu - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. - Taki wynik cieszy, prawdopodobnie jest to m.in. efekt programu 500 plus - mówiła minister.

"W styczniu 2017 r. urodziło się 35 tys. dzieci, w styczniu 2016 było to 30,8 tys, czyli o 4,2 tys. mniej" - podała Rafalska, cytując dane GUS.

"Do tej pory byłam wstrzemięźliwa w komentowaniu liczby urodzeń, ale czwartkowe dane wprawiły mnie w radość. To kolejny trzeci miesiąc skokowego wzrostu. Potwierdzone dane gusowskie mówią o 35 tys. urodzeń, a więc porównując z styczniem 2016 r., gdy urodziło się 30,8 tys. dzieci mamy wzrost 4,2 tys., czyli o 13,6 proc. urodzeń więcej" - powiedziała.

Zaznaczyła, że to więcej, niż poprzednie niepotwierdzone dane z publicznych szpitali. "To trzeci kolejny miesiąc wzrostu i powód do radości. Liczymy, że ta tendencja wzrostowa utrzyma się" - dodała Rafalska.

"Chyba nikt nie zaprzeczy, że trzy kolejne miesiące tak dużego wzrostu to między innymi wpływ programu 500 plus. Pozostałych czynników również, ale one też miały wpływ na cały ostatni okres - dobra sytuacja na rynku pracy czy inne już funkcjonujące świadczenia" - podkreśliła.

"Ten wzrost jest w miesiącach zimowych, które dotąd nie charakteryzowały się tak dużą dynamiką urodzeń. W okresie zimowym rodziło się zwykle mniej dzieci, więcej ich jest w okresie wiosennym i letnim" - przypomniała.

"Będziemy czekać na kolejne dane, ale te są już niezwykle obiecujące" - zaznaczyła szefowa resortu. "Ten miesiąc i kolejne potwierdzą, ze 500 plus miało swój udział w decyzjach rodzicielskich" - dodała.

Program "Rodzina 500 Plus" wprowadzony został w kwietniu ubiegłego roku. Świadczenie w wysokości 500 złotych przysługuje na drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia niezależnie od dochodu.

Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują rodziny, w których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Aleksander Główczewski

Tagi: kraj, demografia, rodzina, dzieci, pap, gus, mrpips, rafalska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2017

hORnETTeż to widzę. codziennie przechodzę koło takiego osiedla. Już faceci siedzą na ławeczkach i piwko popijają. Większość kobiet w ciąży (niektóre też … Czytaj całość

23-03-2017

paranojaRodziny z dwójką dzieci,normalni,pracujący ludzie 500+ oddadzą ,bo koszty życia rosną.Rodziny,takie jak moja z jednym dzieckiem będzie stać na … Czytaj całość

23-03-2017

ZK590więcej kosztów dla NFZ, więcej kosztów na kształcenie, przez lata 500+ i w efekcie nowi bezrobotni i klienci MOPS. Wszędzie jest nadmiar ludzi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)