Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rafineria w Wietnamie. Zbudują kompleks za 9 mld dolarów

Rafineria w Wietnamie. Zbudują kompleks za 9 mld dolarów

Fot. Walter Siegmund/GNU/Wikipedia

Wietnam podpisał kontrakt z japońskimi i kuwejckimi partnerami na budowę drugiej w kraju rafinerii. Koszt budowy to 9 mld dolarów - ogłosiły źródła rządowe.

Kontrakt podpisał państwowy monopolista PetroVietnam z kuwejcką firmą Kuwait Petroleum International oraz japońską firmą Idemitsu Kosan Co i Mitsui Chemicals Inc. Rafineria Nghi Son w prowincji Thanh Hoa, w odległości 200 km na południe od Hanoi, która przerabiać będzie rocznie 10 mln ton ropy oraz kompleks petrochemiczny, mają ruszyć w 2017 roku.

- Ten strategiczny projekt energetyczny jest bardzo ważny dla rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju - powiedział premier Wietnamu Nguyen Tan Dung.

Wietnam dysponuje obecnie rafinerią Dung Quat, o rocznej produkcji 6,5 mln ton wyrobów petrochemicznych.

Rafinerie Nghi Son i Dung Quat zabezpieczą w 65 procentach zapotrzebowanie przemysłu naftowego i gazowego Wietnamu - poinformowała firma PetroVietnam.

W ubiegłym roku Wietnam zanotował 5-procentowy wzrost gospodarczy i potrzeby energetyczne stale rosną. Każdego roku kraj wydaje miliardy dolarów na import produktów naftowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny ropy w górę. Podwyżkom winni są...
Eksperci prognozują, że konsumpcja ropy w 2013 roku będzie o 240 tys. baryłek dziennie większa niż przewidywano do w minionym miesiącu.
Pluszowy miś blokuje stację Shella w Davos
Ekolodzy z wielkim pluszowym polarnym niedźwiedziem zajęli stację Shella w Davos.
Chwalą się szybkim wzrostem wydobycia
Galp Energia, największa spółka paliwowo-wydobywcza Portugalii, zwiększyła eksploatację złóż ropy naftowej o blisko 25 procent.
rafineria, japonia, wietnam, kuwejt
PAP
Czytaj także
Polecane galerie