Notowania

bank
03.02.2011 20:04

Raiffeisen kupi udziały w Polbanku

Raiffeisen Bank International ma kupić 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

EFG Eurobank Ergasias (Eurobank EFG) postanowił połączyć siły z Raiffeisen BankInternational AG ("RBI") w zakresie działalności obu instytucji w Polsce. RBI ma kupić 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro - podał Eurobank EFG w komunikacie prasowym.

Wcześniej polski oddział Eurobanku EFG ma zostać przekształcony w odrębny bank z polską licencją bankową.

Plan transakcji zakłada na początek nabycie przez RBI 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 milionów euro. Eurobank EFG i RBI dokonają następnie cesji swoich udziałów w Polbank EFG (Eurobank EFG 30 proc., a RBI 70 proc.) na rzecz Raiffeisen Bank Polska (RBPL), w zamian za nowo wyemitowane akcje RBPL. W rezultacie Eurobank EFG wejdzie w posiadanie 13 proc. udziałów w RBPL.

- _ Cieszymy się ze znalezienia świetnego partnera w naszej działalności w Polsce. Jesteśmy przekonani, że polski rynek ma nadal ogromny potencjał wzrostowy, a połączenie naszych sił pozwoli na jego jak najlepsze wykorzystanie. Wspólnie z RBI stworzymy jeden z wiodących banków uniwersalnych w Polsce _ - powiedział cytowany w komunikacie prezesa Eurobanku EFG, Nicholas Nanopoulos.

Zwieńczeniem transakcji będzie połączenie działalności RBPL i Polbank EFG. Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest IV kw. 2011 roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.

Wycena transakcji zakłada gwarantowaną minimalną wartość kapitału akcyjnego w wysokości 400 milionów euro dla Polbank EFG i 750 milionów euro do RBPL. Transakcja obejmuje też zawarcie przez strony umowy akcjonariuszy, która przewiduje przyznanie Eurobank EFG opcji sprzedaży umożliwiającej zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie po cenie ustalonej w oparciu o wyniki finansowe, ale nie niższej niż 175 milionów euro (plus odsetki) oraz analogicznej opcji kupna dla RBI, z możliwością wykonania od 31 marca 2016 r.

_ Dzięki zachowaniu udziałów w nowym podmiocie Eurobank EFG będzie mógł nadal uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się rynku bankowym w Polsce i czerpać korzyści z wzrostu wartości aktywów dzięki utworzeniu jednego z wiodących banków uniwersalnych w Polsce oraz połączenia dwóch silnych marek na rynku bankowym. Powstały w wyniku połączenia bank planuje dalszy rozwój działalności w Polsce we wszystkich sektorach, w których prowadzą obecnie działalność RBI i Eurobank EFG oraz zamierza wykorzystać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania działalności bankowej _ - napisano w komunikacie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t96309.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wloski;potentat;finansowy;chce;kupic;polbank,162,0,722850.html) Włoski potentat finansowy chce kupić Polbank Intesa Sanpaolo potwierdził ofertę zakupu polskiej filii greckiego EFG Eurobank.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/trzy;banki;chetne;do;kupienia;polbanku,173,0,709293.html) Trzy banki chętne do kupienia Polbanku Zainteresowane przejęciem są Intesa Sanpaolo, BNP Paribas i Raiffeisen International.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t115204.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bank;z;800;tys;klientow;zmieni;wlasciciela;sa;juz;chetni,200,0,703432.html) Bank z 800 tys. klientów zmieni właściciela? Są już chętni Największy bank detaliczny Włoch jest zainteresowany Polbankiem.
Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz