Notowania

Rakiety pod Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda chce, by Polska podbijała kosmos

Prezydent Andrzej Duda chce, by polskie firmy stały się liderami kluczowych technologii przyszłości, służących podbojowi kosmosu. Udział Polski w globalnym rynku kosmicznym ma wynieść 3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta)
Prezydent Andrzej Duda podziwia rakietę Bursztyn.

- Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny - powiedział Andrzej Duda podczas konferencji "Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny" w Pałacu Prezydenckim.

To już kolejne z cyklu zainicjowanych przez prezydenta spotkań z cyklu "Technologie przyszłości". Ich celem ma być "określenie warunków, które muszą zostać spełnione, żeby polskie firmy stały się liderami w zakresie kluczowych technologii przyszłości".

Wideo: teleskopy zajrzały w głąb kosmosu

Prezydent wyraził radość, że oprócz doświadczonych naukowców na spotkanie przybyło również dużo młodych osób. - Cieszy mnie to, że dzisiaj młodzi już na tym etapie wchodzą w bardzo ambitne projekty i tworzą oszałamiające rozwiązania, jak choćby łaziki prezentowane dziś przez zespół Spice Gears - mówił.

- Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3 proc. jego obrotu - przypomniał prezydent. - Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty i cieszę się, że jesteście państwo tak ambitni - powiedział do uczestników spotkania.

Prezydent przypomniał, że bardzo wiele elementów codziennego życia wzięło swój początek z tego, że były kiedyś potrzebne do realizacji podboju kosmosu. Zauważył też, że misja podbijania kosmosu "stawia nowoczesne wymagania", czyli produkty wykorzystywane w tej dziedzinie muszą być trwałe, jak najlżejsze, działać jak najdłużej, przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii.

Wcześniej prezydent zwiedził wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym.

Wewnątrz Pałacu Prezydenckiego przedstawione zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Natomiast na dziedzińcu zaprezentowano m.in. rakietę Bursztyn - flagowy projektu Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: technologie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2018

SzachAndriu Didu nowa postać Star Wars Dla mnie super przynajmniej Prezydent ma swoją tarczę Belwederu. Jutro jadę do sklepu modelarskiego i ze dwie … Czytaj całość

22-10-2018

prawicowy faszystaproponuję w związku z tym wysłac kler i pisbolszwików w pierwsza podróż kosiczna pierwsza polską rakietątrzeba tylko pamiętac żeby zaankować paliwa na … Czytaj całość

22-10-2018

lodołamaczA co szykuje się do ucieczki na Marsa?

Rozwiń komentarze (73)