Notowania

onz
24.04.2015 10:01

Ranking ONZ. Oto najszczęśliwsze kraje świata

W zestawienia World Happiness Index, Polska znalazła się daleko za krajami naszej części Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Szwajcaria, słynąca z czekolady, zegarków i banków, to najszczęśliwszy kraj na świecie - wynika z opublikowanego w piątek zestawienia World Happiness Index, opracowanego przez instytucję ONZ pod nazwą Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

W pierwszej dziesiątce - na 158 państw - znalazły się też cztery kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja, a poza nimi także Islandia, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Izrael został sklasyfikowany na 11. miejscu, USA - 15., Wielka Brytania - 21. Niemcy i Francja zmieściły się pierwszej trzydziestce. Rosja zajęła 64. lokatę, a Ukraina - 111.

Im bardziej intensywna zieleń, tym kraj bardziej szczęśliwy

Polska zajęła 60. pozycję. Wyżej od naszego kraju uplasowały się m.in. Czechy (31. miejsce), Mołdawia (52.), Słowenia (55.) i Litwa (56.), niżej - m.in. Estonia (73. lokata), Chiny (84.) i Łotwa (89.). Borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja jest na 102. miejscu.

W dziesiątce zamykającej ranking dominują kraje afrykańskie. Patrząc od końca zestawienia są to m.in. Togo, a także Burundi, Benin, Rwanda, Burkina Faso i Czad. Na 156. miejscu umieszczono Syrię, gdzie od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa, a na 153. - Afganistan.

Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallup World Poll i uwzględnia czynniki takie jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich.

- Szczęśliwość jest coraz częściej uznawana za właściwy wskaźnik społecznego postępu i cel przy stanowieniu prawa - podkreślają autorzy raportu.

Polacy spadli w rankingu. W ubiegłym roku, w zestawieniu za 2013 rok byli na 51. miejscu w Światowym Raporcie Szczęścia.

SDSN to instytucja ONZ, w skład której wchodzą czołowi naukowcy oraz przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego. Swój pierwszy coroczny ranking opublikowała trzy lata temu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz