Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Piątek 13 stycznia będzie dla Polski podwójnie pechowy? Tego dnia oceny wystawią nam dwie agencje ratingowe

90
Podziel się

Na ocenę analityków agencji ratingowych może wpłynąć niedawna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, który jest gotów poświęcić wzrost gospodarczy dla przeforsowania własnej wizji Polski.

Piątek 13 stycznia będzie dla Polski podwójnie pechowy? Tego dnia oceny wystawią nam dwie agencje ratingowe
(PAP/EPA)
bDyymKJh

W piątek 13 stycznia agencje ratingowe Moody's i Fitch wystawią swoje zaktualizowane oceny wiarygodności kredytowej Polski. Dla przesądnych już sama data jest powodem do niepokoju, ale tym razem nie brakuje racjonalnych powodów, dla których każda z tych agencji może obniżyć rating naszego kraju.

Bardzo rzadko zdarza się, by jednego dnia dwie z "wielkiej trójki" agencji ratingowych wystawiły swoje oceny. Tym bardziej akurat trzynastego w piątek. Zarówno w przypadku Fitch, jak i Moody's będzie to pierwsza z trzech ocen, jakie mają wystawić Polsce w 2017 roku. Standard & Poor's oceni nas dwa razy - najbliższa data to 21 kwietnia.

Oceny agencji Fitch i Moody's pojawią się niemal równo rok po niespodziewanej decyzji S&P o ścięciu ratingu Polski do poziomu BBB+ oraz obniżeniu perspektywy z pozytywnej do negatywnej. Ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha stwierdził wtedy, że agencja "myli się" i ocenił tę decyzję jako czysto polityczną, oderwaną od zjawisk gospodarczych.

bDyymKJj

Szałamacha oczekiwał, że S&P wycofa się z decyzji o obniżeniu ratingu, ale nic takiego nie nastąpiło. Jedynie w grudniu podwyższono perspektywę do stabilnej. Znacznie łaskawsze w mijającym roku okazały się agencje Fitch i Moody's, które nie ścięły ratingu, choć druga z nich w maju zdecydowała się na obniżenie perspektywy do negatywnej.

Czy stosunkowo dobra passa rządu u agencji Fitch i Moody's będzie trwała nadal? Czy może czeka nas nieprzyjemna niespodzianka 13 stycznia? Warto przypomnieć, że na początku września Moody's zrezygnował z wystawienia oceny, co rząd przyjął z zadowoleniem, ale według analityków był to sygnał, że agencja uznała, że przyjrzy się uważniej sytuacji w naszym kraju.

Największym czynnikiem ryzyka dla ratingu Polski jest obniżenie wieku emerytalnego, które wielokrotnie było negatywnie oceniane przez analityków agencji ratingowych. Pod koniec listopada Moody's opublikował komunikat, w którym napisał, że "polska ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego". 19 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny mężczyzn do 65 lat, a kobiet do 60 lat.

Obniżenie wieku to jednak tylko jeden z możliwych powodów - lub jak kto woli, pretekstów - cięcia ratingu Polski w 2017 roku. Inne kluczowe czynniki to obawy co do stabilności przyszłorocznego budżetu czy spowolnienie wzrostu gospodarczego. Nie mniej ważne mogą okazać się czynniki polityczne: definitywne złamanie niezależności Trybunału Konstytucyjnego i zaognienie konfliktu z samorządem sądowniczym, a także wątpliwości prawne wokół głosowania nad budżetem.

bDyymKJp

Na ocenę analityków agencji ratingowych może także wpłynąć niedawna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że jest gotów poświęcić wzrost gospodarczy dla przeforsowania własnej wizji Polski.

bDyymKJK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(90)
grzeg
4 lata temu
kiedy prezes został królem jakim prawem chce poświecić polskę
eddy
4 lata temu
Nie posadzam Kaczynskiego o zle checi czy brak patriotyzmu.Problemem jest po pierwsze czy jego wizja Polski jest sluszna,a po drugie czy sluszne sa metody,ktorymi ja realizuje.W obu przypadkach moja ocena jest negatywna.Do wszystkich,ktorzy komentuja z nienawiscia;nie powinno nam chodzic o "dokopanie"przeciwnikowi ale o przekonanie go.Prosze o mniej zajadlosci i nienawisci. Wesolych Swiat.
hen
4 lata temu
Jak on sobie to wyobraża, poprawiać dobrobyt ludzi bez rozwoju gospodarczego? Ludzie ne słuchajcie go, to skrajny populizm.
bDyymKJL
Olek
4 lata temu
Generałowie już znają szczegóły reformy emerytalnej żołnierzy zawodowych dlatego odchodzą na starych warunkach. Już niebawem gdy pozostali żołnierze dowiedzą się o proponowanej reformie emerytalnej też odejdą do cywila na starych warunkach. W Siłach Zbrojnych pozostanie tylko Obrona Terytorialna.
Baca
4 lata temu
Ludzie z PIS--u gdzie nas prowadzicie swą głupią i nie przemyślaną polityka=co ta Polska wam zrobiła że robicie wszystko aby ją zniszczyć wraz z ludżmi którzy waswybrali=czy wy zawsze musicie z wsystkimi wojować naszym kosztem.Dolejcie oleju do głowy swemu kierowcy z tylnego siedzenie bo inaczej zmierzamy po mału do katastrofy ekonomicznej i nie tylko.
...
Następna strona