Notowania

Kultowe Ray-Bany sprzedane za 49 mld dol. Powstanie światowy gigant w branży okularów

Po czterech latach negocjacji w końcu się udało. Francuska firma Essilor przejęła włoskiego właściciela takich marek okularów jak Ray-Ban czy Oakley. Ta gigantyczna transakcja warta jest 49 mld dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Newscom)

Essilor to największy na świecie producent soczewek okularowych. Włoska Luxottica natomiast ma w portfolio takie marki jak legendarny Ray-Ban czy Oakley. Firmy właśnie ogłosiły, że po czterech latach rozmów w końcu sfinalizowały tę transakcję o wartości 49 mld dol. – informuje "The New York Times".

Powstała w ten sposób firma EssilorLuxottica będzie niekwestionowanych światowym liderem na rynku okularów, soczewek do okularów, okularów na receptę i oprawek. Będzie zatrudniać 140 tys. pracowników w ponad 150 krajach. "New York Times" wylicza na podstawie wyników finansowych spółek za 2015 rok, że przychód firmy w 2016 roku sięgnie 15 mld euro.

Oczywiście, jeśli transakcja zostanie ostatecznie zatwierdzona przez urzędy regulacyjne we Francji i we Włoszech oraz przez akcjonariuszy obu spółek. To powinno nastąpić w drugiej połowie 2017 roku.

Warto podkreślić, ze Luxottica ma 14 proc. udział w rynku, Essilor – 13 procentowy. Dla porównania trzeci pod względem wielkości podmiot - Johnson & Johnson – ma tylko 3,9 proc., jak wynika z danych Euromonitor International. Przepaść po poszczególnymi firmami jest duża, szczególnie po połączeniu dwóch największych podmiotów.

Światowy rynek okularów jest wart obecnie 121 mld dol. i ciągle rośnie, do czego przyczynia się większy dostęp do opieki zdrowotnej i starzenie się społeczeństwa.

Tagi: ray ban, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2017

kiepski newsPowstanie kolejny monopolista czuli samo zło dla pracowników dlatego apeluję: KUPUJCIE krajowe marki !!!

18-01-2017

OkularnicaA mnie wciąż intryguje pytanie, co do cholery kosztuje w tych oprawkach. Jeszcze szkła...ale oprawki które kosztują mnie osiemset złotych ?

18-01-2017

GadZ czego się cieszyć ??? już dochodzi do takiej paranoi , że kilkunastu ludzi na świecie skupia w swoich rękach ponad 50% światowego majątku , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)