Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
20.04.2005 12:33

RCSS spodziewa się zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego

Rządowe Centrum Studiów Strategicznych ocenia, że zwolnienie tempa wzrostu gospodarczego może utrzymać się do końca I półrocza, ale w II półroczu dzięki popytowi wewnętrznemu tempo wzrostu będzie rosnąć.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Potwierdzają się uprzednie przewidywania odnośnie zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego na początku bieżącego roku. Zwolnienie może utrzymać się do końca I półrocza. Podstawową przyczyną nie jest tylko tzw. efekt bazy, ale i osłabienie popytu konsumpcyjnego. Nie są w stanie zrównoważyć tego ożywiające się procesy inwestycyjne oraz w dalszym ciągu bardzo wysoki wzrost eksportu" - napisano w materiale RCSS.

"W następnych miesiącach, w warunkach wydatnie malejącej inflacji, wzrośnie skłonność gospodarstw domowych do dokonywania zakupów, ożywiając popyt wewnętrzny. Należy również oczekiwać coraz wyższej dynamiki inwestowania (depozyty bankowe przedsiębiorstw przekraczają 78 mld zł). W rezultacie – uwzględniając także efekt bazy – odwrócą się proporcje tempa wzrostu gospodarczego obserwowane w 2004 roku. Będzie ono w 2005 roku wyższe w drugim półroczu niż w pierwszym" - napisano.

GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu 2005 roku spadła o 3,7 proc. rok do roku, po wzroście o 2,3 proc. w lutym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc. Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w marcu spadła o 0,7 proc. rdr, a przedział prognoz wynosił od spadku 3,9 proc. do wzrostu o 1,1 proc.

RCSS pisze, że silny złoty nie jest przeszkodą dla szybkiego wzrostu eksportu.

"W przypadku utrzymania się tej tendencji wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy może być bliski zeru, podczas gdy w ustawie budżetowej na bieżący rok założono wkład ujemny" - napisano.

Tagi: pkb, gospodarka, wiadomości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz