Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
2,7 mln zł na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów. Nowe miejsca recyklingu na Mazowszu

2,7 mln zł na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów. Nowe miejsca recyklingu na Mazowszu

Polska goni rozwinięte kraje Europy w dziedzinie ochrony środowiska Fot. Michał Kość/Reporter
Polska goni rozwinięte kraje Europy w dziedzinie ochrony środowiska

W 12 gminach pod Płockiem powstaną do końca 2018 r. punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Koszt inwestycji, której celem jest poprawa ochrony środowiska w regionie, to ponad 2,7 mln zł, z czego ponad 2,1 mln zł pochodzi z UE.

Umowę w sprawie realizacji przedsięwzięcia podpisali w piątek w Płocku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i wiceprzewodniczący Związku Gmin Regionu Płockiego Krzysztof Jadczak, jednocześnie burmistrz Gąbina.

To właśnie w gminie Gąbin, a także w gminach Łąck, Drobin, Pacyna, Brudzeń Duży, Czerwińsk nad Wisłą, Gostynin, Słupno, Staroźreby, Szczawin Kościelny, Wyszogród i Stara Biała powstaną specjalne punkty, gdzie mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli oddawać zebrane selektywnie odpady.

Jak przypomniał marszałek Mazowsza, jednym z celów Unii Europejskiej jest stworzenie warunków do rozwoju gospodarki cyrkulacyjnej, czyli recyklingu.

- Wyczerpują się zasoby. Kraje lepiej rozwinięte od Polski już dawno zauważyły, że wyzwaniem jest wykorzystywanie surowców tak, żeby przynajmniej część z nich zagospodarować ponownie - powiedział Struzik.

Zaznaczył, że np. w Skandynawii tylko 5 do 10 proc. odpadów trafia ostatecznie na wysypiska, natomiast 60 proc. jest ponownie wykorzystywanych, a 30 do 35 proc. przeznaczanych jest na pozyskanie alternatywnego paliwa bądź źródła energii.

- Pod tym względem mamy jeszcze wiele do zrobienia, i w Polsce, i na Mazowszu - oświadczył Struzik.

Jak ocenił, projekt budowy w subregionie płockim punktów selektywnej zbiórki odpadów jest znaczący, ponieważ uczestniczy w nim aż 12 gmin.

- To inwestycja bardzo istotna dla samych gmin i całego regionu. Po raz kolejny przekonujemy się, że współdziałanie między samorządami przynosi pozytywne efekty - podkreślił wiceprzewodniczący Związku Gmin Regionu Płockiego.

Jadczak dodał, iż realizacja budowy 12 punktów selektywnej zbiórki odpadów "pozwoli uczynić region płocki regionem o wiele bardziej atrakcyjnym ekologicznie".

- Punkty mają powstać do końca 2018 r. Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj - wyjaśnił.

Gminy, które uczestniczą w projekcie, wyznaczyły już tereny pod mające powstać punkty zbiórki odpadów. We wszystkich powstaną m.in. utwardzone place, rampy, wiaty i boksy magazynowe wraz z niezbędnym systemem instalacji podziemnych i naziemnych. W ramach przedsięwzięcia zakupione zostaną kontenery i pojemniki na odpady, w tym także niebezpieczne.

autor: Michał Budkiewicz

inwestycje, pap, gospodarka, samorząd, administracja, polityka, ekologia, fundusze unijne, odpady
PAP
Czytaj także
Polecane galerie