Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Redukcja długów Grecji jest ciągle odległa

0
Podziel się:

Negocjacje prowadzone przez władze Grecji z prywatnymi kredytodawcami w sprawie dobrowolnej redukcji części greckiego długu są ultratrudne.

Redukcja długów Grecji jest ciągle odległa
(ec.europa.eu)

Negocjacje prowadzone przez władze Grecji z prywatnymi kredytodawcami w sprawie dobrowolnej redukcji części greckiego długu są _ ultratrudne _ - powiedział szef eurostrefy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Do tej pory wszystkie strony biorące udział w negocjacjach zapewniały, że rozmowy idą dobrze.

Juncker powiedział jednak w czwartek: _ To są ultratrudne negocjacje, co sprawia, że właśnie przeżywam ostatnie miłe chwile tego dnia ponieważ muszę wrócić, by kontynuować te debaty _.

Premier Luksemburga skrytykował też decyzje podjęte podczas europejskiego szczytu 30 stycznia w Brukseli, uznając je za _ zdecydowanie niewystarczające _.

_ - Na moje oko nie tworzą one prawdziwej strategii. Będziemy musieli powrócić do niektórych elementów tych ustaleń i decyzji podczas (sesji) Rady Europejskiej 1 i 2 marca _ - dodał Juncker.

AFP podkreśla, że wypowiedzi szefa eurostrefy (czyli ministrów finansów unii walutowej) różnią się diametralnie od niedawnych wystąpień wszystkich innych stron biorących udział w negocjacjach oraz wysokich urzędników.

Szef Deutsche Bank Josef Ackermann powiedział, że uzyskanie porozumienia _ jest bardzo bliskie _, choć dorzucił potem, że jest ono kwestią _ dni lub tygodni _.

Reuters cytuje komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna, który poinformował: _ Jesteśmy bardzo zaawansowani w negocjacjach i powinniśmy móc je zamknąć w najbliższych dniach _.

_ - Piłka jest teraz po stronie Grecji _ - dodał Rehn, odnosząc się do reform, które muszą przeprowadzić Ateny.

Przywódcy UE uzgodnili w październiku, że pożyczą Grecji kolejne 130 mld euro, zakładając, że inwestorzy zgodzą się na redukcję długu Aten o połowę. Ale rozmowy dotyczące warunków, na jakich prywatny sektor zgodzi się ponieść straty, zwane PSI (ang. Private Sector Involvement), posunęły się i dyrektor wykonawczy Deutsche Bank powiedział, że posiadacze greckich obligacji są teraz gotowi zaakceptować stratę rzędu 70 proc. wartości netto ich inwestycji.

Według Reutera, rozmowy w sprawie kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji ogniskują się teraz na dodatkowych reformach, które Ateny będą musiały wdrożyć w zamian za nową dawkę pomocy, oraz na sumach, które rządy strefy euro i instytucje finansowe będą musiały przeznaczyć na ten pakiet, aby dług publiczny Grecji był do utrzymania na poziomie 120 proc. PKB do 2020 roku.

_ - To wszystko jest powiązane. Nie można poczynić ustaleń w ramach PSI bez reszty tego pakietu, ponieważ PSI będą finansowane z oficjalnych kontrybucji do drugiego programu (pomocowego) _ - powiedział Reuterowi anonimowy rozmówca znający szczegóły negocjacji.

W ogólnym zarysie - wyjaśnia Reuters - pożyczkodawcy zażądali od Aten przeprowadzenia jeszcze w tym roku kolejnych cięć wydatków wartych około 1 proc. PKB Grecji (nieco ponad 2 mld euro), co oznacza duże cięcia w sektorach obrony i zdrowia.

_ - Potem będziemy jeszcze musieli uzyskać jakiś rodzaj zgody zarządu MFW dotyczącej całego porozumienia _ - powiedział wysoki rangą europejski urzędnik.

MFW dostarczył 30 mld ze 110 mld euro, które złożyły się na pierwszy pakiet pomocowy; rządy strefy euro liczą na to, że również teraz MFW będzie uczestniczyć w drugiej fazie pomocy dla Aten, dostarczając jedną trzecią funduszy, ale MFW jak dotąd nie zadeklarował w jasny sposób woli dorzucenia się do tej składki.

Ponadto w środę Fundusz zasygnalizował, że nadszedł czas na zmianę polityki ratowania Grecji, która według MFW powinna się teraz skoncentrować w większym stopniu na reformach, a w mniejszym na podnoszeniu podatków obliczonym na redukowanie deficytu - wyjaśnia Reuters.

Rynki i inwestorzy wystawiają negocjacjom swoją własną ocenę: kurs euro spadł w czwartek, a notowania nie poprawiają się radykalnie głównie ze względu na obawy inwestorów, którzy nie widzą dostatecznych postępów w programie ratowania finansów Grecji - pisze Reuters.

O sytuacji w Grecji czytaj w Money.pl
Umorzą długi Grecji? Są pierwsze doniesienia Informacje o możliwości umorzenia przez banki nawet 70 procent greckiego długu potwierdziły niektóre instytucje finansowe.
Papademos: 130 miliardów euro to za mało Niewykluczone, że drugi pakiet ratunkowy wart 130 mld euro i redukcja zadłużenia o 100 mld mogą nie wystarczyć.
Krytyka Niemiec na szczycie. Za Grecję Niemiecka propozycja wzmocnienia unijnej kontroli nad budżetem Grecji zyskała w poniedziałek na szczycie w Brukseli więcej głosów krytycznych niż aprobaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)