Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włosi decydują w referendum o przyszłości rządu

2
Podziel się:

We Włoszech trwa referendum konstytucyjne, które ma zadecydować o przyszłości rządu Matteo Renziego. Wyborcy mogą zaaprobować bądź odrzucić pakiet reform ustawy zasadniczej, przyjętych wiosną przez parlament.

Włosi decydują w referendum o przyszłości rządu
(PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Możliwością zejścia tego kraju z drogi reform zaniepokojone są rządy wielu krajów Europy, agencje ratingowe, inwestorzy i instytucje unijne. Szef włoskiego rządu otrzymał od nich zapewnienie o poparciu dążeń do modernizacji kraju.

W oczach opozycji, która jest za utrzymaniem dotychczasowego porządku, poparcie to świadczy o konszachtach Matteo Renziego ze światową finansjerą, której zależy na gospodarczych trudnościach Włoch. Koalicję, jaka zawiązała się przeciwko reformom i zaaprobowaniu ich przez wyborców, łączy osobista niechęć do premiera, któremu wytyka się, że nie doszedł do władzy w drodze wyborów, jak i wrogi stosunek do wspólnej europejskiej waluty, a nawet do samej Unii.

Reformom przeciwna jest cała opozycja - od Ligi Północnej po lewicę. Przeciwnicy reform argumentują, że prawdziwym celem zmian konstytucji jest zdobycie przez rząd większej władzy.

Z sondaży wynika, że większość Włochów nie wie, na czym miałyby polegać zmiany, proponowane przez Matteo Renziego.

Zdaniem obserwatorów, w przypadku odrzucenia przez Włochów proponowanych reform, opozycja będzie dążyła do rozpisania natychmiastowych wyborów w nadziei dojścia do władzy. Politolodzy zwracają jednak uwagę, że poza niechęcią do obecnego rządu ugrupowań tych praktycznie nic nie łączy.

Lokale do głosowania zostaną zamknięte o 23.00.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Stan
7 lat temu
Decydenci po 1989 r wychowani na Ekonomii politycznej Marksizmu-Leninizmu- m.in.Balcerowicz- sprzedawali nasz majątek z tyle ile kupujący chciał za niego dać.,Obecnie jak odkupuja to po cenie 10 krotnie wyższej niż sprzedali .Czy to nie było działanie na szkodę Polski?Pytanie jest retoryczne.Zadnemu decydentów włos z głowy nie spadł.W dodatku jeszcze podnoszą łby i szkodzą Polsce na zewnątrz i wewnątrz.Do czego to doprowadzi?
Krystyna . ur...
7 lat temu
przykro mi że została zrabowana, wysprzedana , z fałszowana korupcjami nasza ziemia ,,Polska, przez nieudaczników rządzących w poprzednich latach. To nie Patrioci , to zdrajcy powinni ponieść najwyższe kary . A przede wszystkim zwrócić majątki, jakie dorabiali się nielegalnie fałszerstwem, kłamstwem i obłudą. Pamiętam szkoły zawodowe, zakładowe, huty, przedsiębiorstwa w różnych dziedzinach, fabryki, i.t.d,,,,,,,,pytam dlaczego wysprzedano za marne grosze,oddano za swoją karierę. Cieszy mnie że moja Polska jest i będzie w rękach odpowiedzialnych prawdziwych Patriotów. Z szacunkiem .