Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Moody's ostrzega: reforma sądownictwa wpłynie na inwestycje. Rating zagrożony

344
Podziel się

Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża jego niezależności. To zwiększa ryzyko korupcji i może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce - tak przynajmniej twierdzi agencja ratingowa Moody's w raporcie z 31 lipca. Jeszcze dwa miesiące temu poprawiała Polsce ocenę wiarygodności kredytowej.

Moody's ostrzega: reforma sądownictwa wpłynie na inwestycje. Rating zagrożony
(Gil C/shutterstock)
bDATnlUB

Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża jego niezależności. To zwiększa ryzyko korupcji i może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce - tak przynajmniej twierdzi agencja ratingowa Moody's w raporcie z 31 lipca. Jeszcze dwa miesiące temu poprawiała Polsce ocenę wiarygodności kredytowej, teraz wystosowała ostrzeżenie.

Agencja Moody's ledwo co w maju zmieniła perspektywę ratingu Polski z negatywnej na stabilną a już w poniedziałek wystosowała komunikat, wskazujący na negatywny wpływ ostatnich wydarzeń. Reforma sądownictwa i spór z Komisją Europejską mogą skutkować ograniczeniem inwestycji - twierdzą analitycy.

Najbliższe decyzje w sprawie ratingu Polski zostaną podjęte przez agencję Moody's 8 września i 20 października przez S&P. W tym kontekście opinia w sprawie reformy sądownictwa może być dla Polski zagrożeniem. Ewentualne pogorszenie ratingu, lub nawet jego perspektywy miałoby m.in. wpływ na gorsze warunki zaciągania długu przez polski rząd.

bDATnlUD

Dwa miesiące temu wicepremier Morawiecki zwiadujący finansami publicznymi cieszył się z lepszych ocen Moody's. Za dwa miesiące może mieć mniej powodów do zadowolenia.

Zobacz także: Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

"Spodziewamy się, że reforma oraz trwający konflikt z UE będą niosły negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski, ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne pogorszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy. Ponadto, znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa sprowadza ryzyko promowania korupcji, wpłynęłoby na atrakcyjność inwestycyjną Polski" - napisano w poniedziałkowym raporcie Moody's, cytowanym przez PAP.

bDATnlUJ

"Reforma znacząco zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz podważa zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ osłabi praworządność oraz siłę polskich instytucji" - dodano.

Sankcji nie będzie, ale inwestycje i tak zmaleją

Agencja odniosła się w raporcie do wszczętego przez Komisję Europejską postępowania przeciw Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z reformą sądownictwa.

"Mimo że nie oczekujemy nałożenia sankcji (na Polskę przez UE- PAP) z uwagi na wymóg jednomyślności oraz wsparcie dla Polski ze strony Węgier, uważamy, że procedura może ograniczyć inwestycje w Polsce" - napisano.

bDATnlUK

Agencja wskazuje też na nierozwiązany spór Polska-UE ws. systemu relokacji uchodźców. "Eskalacja sporów pomiędzy UE oraz Polską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE" - dodano.

Moody's ocenia, że propozycje ws. reformy sądownictwa, które zamierza przedstawić prezydent Andrzej Duda będą podobne do zawetowanych przez niego ustaw.

"Duda powiedział, że przygotuje nowe wersje ustaw, które przedłoży wkrótce w Parlamencie. Z uwagi na fakt, że jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy prawdopodobnie zostaną wprowadzone jedynie z niewielkimi zmianami" - oceniono w raporcie.

bDATnlVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(344)
Tgv
3 lata temu
Jesli w Polsce finansami dowodzi pan od historii to nie nalezy miec zludzen co do wynikow . Poprzedni rzad zostawil kase pelna ale pomalu zacznie brakowac dzieki nieodpowiedzialnym rozdawnictwem pisu. Pis zapomnial,ze Polska jest ciagle na dorobku , nie jestesmy gospodarka tak silna jak np.Niemcy czy Francja.
max
3 lata temu
Co ma piernik do wiatraka. I tak tę nadzwyczajną kastę (jak się sami sędziowie określają) trzeba rozpędzić i reforma sądownictwa to zrobi!!!!!!!!!!!!
Bbb
3 lata temu
Z tym raitingiem tez sobie poradzimy!
bDATnlVf
zxc
3 lata temu
czekam na konferencję prasową kiedy to szydło i morawiecki tym faktem się pochwali
Marek :)
3 lata temu
trzeba wywalić te stare układy.. reformować nawet na siłę.... u mnie w miasteczku pod sad wyszło około 100 możne 150 ludzi (miasto 50tys) żenada to nawet nie 1 procent reszta jest za reformowaniem :) trzeba oczyścić Polskę z tych układów sterowanych z poza granic polski... Żeby Polska była Polską...
...
Następna strona