Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma emerytalna
20.02.2012 18:31

Reforma emerytalna w Polsce. Specjaliści wyjaśniają

Wyliczenia wskazują, że wydłużenie wieku emerytalnego oznacza zwiększenie zatrudnienia o około 340 tysięcy osób w 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Creatista/Dreamstime)

Z badań IBS wynika, że bez podniesienia wieku emerytalnego obecna 50-latka może liczyć na 1350 zł emerytury. Ale jeśli przepracuje dwa lata i trzy miesiące dłużej, to jej świadczenie wzrośnie o 15 procent.

Prezes Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) Maciej Bukowski podczas panelu _ Dlaczego trzeba podnosić wiek emerytalny _, zorganizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich we współpracy z Szkołą Główną Handlową, przedstawił wyliczenia, z których wynika, że dłuższy okres pracy opłaci się finansowo kobietom i mężczyznom.

Wyliczenia IBS wskazują, że wydłużenie wieku emerytalnego - proponowane w projekcie rządowym - oznacza zwiększenie zatrudnienia o ok. 340 tys. osób w 2020 r., o prawie 650 tys. w 2030 r. i o 800 tys. w 2040 r.

Zdaniem Bukowskiego większa liczba pracujących to większy PKB. W efekcie wzrosłyby dochody finansów publicznych, bo więcej osób płaciłoby podatki. - _ Reforma wieku emerytalnego, nawet w ostrożnym wariancie rządowym, umożliwiłaby polskiemu państwu, jedynie za dodatkowe dochody z roku 2020, np. wyposażyć każdy polski szpital w siedem tomografów komputerowych lub sfinansować osiem lat leczenia wszystkich polskich chorych na białaczkę _ - wyliczał Bukowski.

Zdaniem prof. Marka Góry ze Szkoły Głównej Handlowej, który też uczestniczył w panelu, wydłużenie wieku emerytalnego _ jest nieuchronne _. _ - Okres aktywności zawodowej będzie się wydłużał i lepiej się do tego przygotować. Jeśli pracujemy krócej, jesteśmy biedniejsi i mamy niższe emerytury _ - powiedział.

Eksperci podczas panelu mówili, że wydłużenie okresu aktywności zawodowej wymusi konieczność dostosowywania się do zmieniających się potrzeb rynku pracy. _ - Czasy, w których można było przejść na emeryturę w zawodzie, z którym się wchodziło na rynek pracy, odeszły do przeszłości. W ciągu kariery zawodowej będziemy nie tylko musieli się dokształcać, ale też zmieniać zawody _ - powiedział Góra.

Ekonomiści ocenili też, że wydłużenie wieku emerytalnego nie spowoduje wzrostu bezrobocia, szczególnie wśród młodych. - _ Podniesienie wieku emerytalnego oznacza wyższe zatrudnienie, ale nie wyższe bezrobocie. Tego problemu nie powinniśmy się obawiać _ - powiedział Bukowski.

Jako przykład podał europejski rynek pracy w latach 2000-2010 r., kiedy to znacząco wzrosło zatrudnienie. Według niego był to efekt m.in. podnoszenia wieku emerytalnego kobiet i likwidacji wcześniejszych emerytur. _ - Wśród ludzi młodych sytuacja ta nie spowodowała zmian. Te kobiety nie wypchnęły ich z rynku pracy. Dokładnie to samo stanie się w Polsce _ - zapewniał Bukowski.

Rządowy projekt reformy emerytalnej zakłada stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zgodnie z nim, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r. Od tygodnia rządowy projekt znajduje się w konsultacjach społecznych.

Więcej o reformie emerytalnej czytaj w Money.pl
Podwyższenie wieku emerytalnego. Kto na tym zyska? Minister finansów ujawnia prawdziwy cel reformy.
Palikot zaprasza Tuska do swojego klubu Premier powiedział, że jest gotów spotkać się z każdym klubem w sprawie emerytur.
Oto pytania, które zadadzą ci w referendum Chcą aby to staż pracy, a nie wiek decydował o przejściu na emeryturę. Co ty na to?
Tagi: reforma emerytalna, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz