Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Refundacja leków. Od lipca będą problemy

0
Podziel się:

Pacjenci zażywający leki refundowane powinni jak najszybciej wykupić je na zapas. Bo niebawem nie będą mieli takiej możliwości.

Refundacja leków. Od lipca będą problemy
(sjlocke/iStockphoto)

Pacjenci zażywający leki refundowane powinni jak najszybciej wykupić je na zapas. Po 1 lipca bowiem lekarze mogą stracić prawo do wypisywania recept na takie lekarstwa - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Maciej Hamankiewicz tłumaczył w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wszystko przez wzór kontraktów przesłany lekarzom przez NFZ. Zgodnie z nimi za wypisanie nieadekwatnej, zdaniem Funduszu, recepty od 1 lipca będą medykom groziły wysokie kary finansowe.

Doktor Hamankiewicz obawia się, że dla pacjentów będzie to oznaczało utrudniony dostęp do refundowanych dotąd leków.

- _ Wszystkim polskim pacjentom mówię, aby jeszcze dziś, jutro, pojutrze, najdalej do końca czerwca zgłosili się do swoich lekarzy i pobrali recepty na leki refundowane na co najmniej trzy miesiące, bo my tracimy prawo do wypisywania leków refundowanych. Nawet tych groszy, które można zaoszczędzić dzięki refundacji, nie będzie już można odzyskać _- tłumaczy Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MACIEJA HAMANKIEWICZA:

Maciej Hamankiewicz dodał, że Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga zdecydowanych zmian. Chodzi między innymi o zdecentralizowanie systemu, _ rozparcelowanie molocha _ czy wprowadzenia alternatywnych sposobów ubezpieczenia.

-_ Trzeba posprzątać ten cały bałagan. Czy to musi być rewolucja, nie wiem, najpierw trzeba zdecentralizować, a potem stworzyć alternatywę. Ale na dzień dzisiejszy trzeba na pewno cofnąć się o kilka kroków, bo to co zrobił prezes Paszkiewicz, wysyłając lekarzom umowy obarczone taką ilością kar jest po prostu karygodne _ - tłumaczy szef NRL.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MACIEJA HAMANKIEWICZA:

Premier Donald Tusk ma wkrótce rozpatrzyć wniosek o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała ten wniosek, złożony przez ministra zdrowia. Odwołania prezesa NFZ domagają się lekarze - Naczelna Rada Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, inne związki oraz samorząd lekarski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast recepty dadzą nam świstek papieru Prezydium NRL wezwało lekarzy i dentystów do niepodpisywania przesyłanych przez NFZ nowych umów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.
Bunt lekarzy. Powołali sztab kryzysowy Wezwali do niepodpisywania umów z NFZ na wystawianie recept refundowanych. Zamkną gabinety?
_ Prezes NFZ złamał prawo _. Lekarze donieśli Chodzi o kary dla lekarzy za błędy w receptach refundowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)